Praha se vrátila k myšlence obnovit Mariánský sloup

Zdroj
Jana Hrubá
Vložil
ČTK
18.09.2012 14:55
Praha

Praha - Praha se vrátila k diskusi o plánované obnově Staroměstského náměstí. Rada dnes schválila redukci záměru, nebude se zatím zabývat náročnou revitalizací celého náměstí, ale jen možností dostavby Mariánského sloupu a Krocínovy kašny. Informaci ČTK potvrdila mluvčí Tereza Králová. Kolem znovuvztyčení sloupu se už dříve vedly bouřlivé diskuse.
     
Podobu jednoho z nejznámějších českých náměstí architekti řeší přes 100 let, od roku 1901 bylo již na toto téma vypsáno osm architektonických soutěží. Poslední plánovala Praha před dvěma lety. Žádný z návrhů ale dosud nebyl uskutečněn.
      O redukci záměru rozhodla rada proto, že obnova náměstí by vyžadovala zpracování složitých architektonických a ideových soutěží a rozsáhlý archeologický průzkum, vyplývá ze schváleného materiálu.
      Emoce vyvolává především proluka, která vznikla po nepůvodní, novogotické, takzvané Nobileho části radnice, poničené na konci druhé světové války. Místo ní je nyní park. Zatímco někteří architekti a urbanisté doporučují místo nechat nezastavěné, další v minulosti navrhli různé styly dostavby.
      Historici a památkáři nejsou v názoru na obnovu Mariánského sloupu, který byl stržen po pádu habsburské monarchie, jednotní. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nedávno na svém blogu uvedl, že sloup je pro některé stále symbolem sporu o české dějiny, reformaci a protireformaci. "Pro mě je znovupostavení sloupu především návratem vzácného uměleckého díla na místo, kde chybí, obnovou historické paměti," doplnil.
11 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
souhlas s primátorem,
Vích
15.11.12 05:13
re:prchal
františek procházka
15.11.12 05:23
Pane Prchal
takyarchitekt
16.11.12 06:33
zobrazit všechny komentáře

Související články