Praha schválila podobu pomníku obětem heydrichiády

Vložil
ČTK
05.05.2010 10:30
Praha

Praha - Městská rada včera schválila výsledek umělecké soutěže na zhotovení a osazení pamětní desky, která bude v areálu pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje připomínat 294 obětí heydrichiády. Její autorkou je sochařka Marie Šeborová. Deska by měla být hotova do konce května, slavnostní odhalení se má konat 24. října, v den 68. výročí největší vlny poprav, řekl dnes novinářům radní Ondřej Pecha.
    Památník má připomenout lidi, kteří nějak při odbojové akci pomáhali, nebo byli s aktéry příbuzní. "Tito lidé dodnes nemají, na rozdíl od samotných atentátníku a od světově známých symbolů plošného nacistického teroru - obcí Lidic a Ležáků, žádnou připomínku, žádný památník," uvedl magistrát.
    V koncentračním táboře Mauthausen skončilo 294 lidí včetně dětí nad 13 let věku. Zde byli povražděni ve dvou vlnách - 24. října 1942 a 26. ledna 1943.
    Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Zaútočili na něj parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků.
    Parašutisté z výsadku Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, mají od loňského května svůj pomník v takzvané kobyliské zatáčce, kde se atentát uskutečnil.
0 komentářů
přidat komentář