Praha příští týden vypíše soutěž na dostavbu Průmyslového paláce

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
10.08.2009 18:35
Praha

Praha - Hlavní město příští týden vypíše architektonickou soutěž na dostavbu Průmyslového paláce, jehož levé křídlo loni na podzim zcela zničil požár. ČTK to řekl radní Milan Richter (ODS). Praha trvá především na tom, aby novostavba byla co nejvíce podobná původnímu křídlu. Hasiči také dnes oznámili, že zahájili správní řízení se společností Incheba, která má celý areál pražského Výstaviště v pronájmu. Incheba podle hasičů nevyškolila dostatečně pracovníky v  požární prevenci před tím, než palác vyhořel.
    "Dostavba musí být autentická. Zároveň ale bude nutné stavbu přizpůsobit současným bezpečnostním normám," řekl ČTK Jan Kněžínek, ředitel magistrátního odboru kultury a památkové péče.
    Město přípravu soutěže konzultovalo s památkáři. Ti podle vyjádření, které má ČTK k dispozici, kladou důraz především na to, aby byl před zahájením projekčních prací zpracován důkladný stavebně historický průzkum. Požadují i restaurátorský a statický průzkum stávajících částí budovy.
    Stejně jako město trvají památkáři na zachování autenticity. "Dostavbu je třeba koncipovat jako rekonstrukci původního stavu včetně dobových architektonických a uměleckořemeslných detailů ve shodě s výsledky stavebně historického průzkumu. Vodítkem pro tuto obnovu je rovněž jednoznačně zachovalé symetrické pravé křídlo paláce," uvedl ve vyjádření Michael Zachař, ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu.
    Podle památkářů by se mělo při dostavbě přihlédnout také k výrazným přestavbám paláce v 50. letech, které jsou vidět například v místě vstupu. Doporučují rovněž vytvoření komise památkářů, historiků, architektů a techniků, která by se podílela na přípravě rekonstrukce.
    Podle dřívějších informací hasičů vznikl požár souhrou několika faktorů a způsobil ho elektrický vařič.
    Magistrát se snažil s  Inchebou uzavřít dodatek smlouvy, který by zajistil dostavbu zničeného křídla, ale po sporech se metropole nakonec rozhodla, že zahájí přípravu obnovy památky sama a nechá zpracovat projektovou dokumentaci.
    Obnova Průmyslového paláce bude podle odhadů města stát kolem 1,5 miliardy korun. Částka by měla kromě dostavby levého křídla zahrnovat i vybudování podchodu pod palácem.
    Pojišťovny, u kterých je areál Výstaviště pojištěn na 2,5 miliardy korun, ale vyčíslily škodu způsobenou loňským požárem jen na 181 milionů korun. S výší nesouhlasí ani Praha ani Incheba, částka se jim zdá příliš nízká. Protože se ale obě strany dosud nedohodly, komu pojistka patří, uložily pojišťovny peníze do soudní úschovy. Pokud se Praha a Incheba neshodnou, bude muset o  příjemci peněz rozhodnout soud. Teprve pak by mohla Praha žalovat pojišťovny kvůli výši pojistky. Richter i Ježovič ale dnes ČTK řekli, že jednání stále pokračují.
    Hlavní město už v březnu rozhodlo o tom, že odstoupí od smlouvy na pronájem pražského Výstaviště, pokud společnost Incheba nedá do obnovy do konce roku 300 milionů korun. Smlouva s Inchebou je pro město podle Richtra nevýhodná. Incheba měla podle smlouvy výměnou za výhodný nájem investovat do rekonstrukce areálu do roku 2015 miliardu korun, 300 milionů měla dát už v minulých letech, to se ale nestalo.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
autenticita...
čmelda
13.08.09 09:01
...Ale no táák!...
šakal
13.08.09 09:55
soutěž
Martin Rosa
13.08.09 10:56
jo!
čmelda
13.08.09 02:27
zobrazit všechny komentáře

Související články