Praha po letech otálení zadala zakázku na stavbu centra Malovanka

Vložil
ČTK
20.09.2015 18:35
Praha

projekt: A32, spol. s r.o.
Praha - Praha po více než třech letech zadala zakázku na stavbu operačního střediska Malovanka, zjistila ČTK z věstníku veřejných zakázek. Stavbu, jejíž hodnota přesahuje 500 milionů korun, vybuduje Sdružení VCES - MODOS Malovanka, které se ve výběrovém řízení umístilo na třetím místě.

    Náklady na celou stavbu včetně technologií by se podle původních plánů měly pohybovat nad hranicí miliardy korun. Z dopravního centra bude řízen provoz v metropoli, včetně tunelového komplexu Blanka.
    Vítěz soutěže na stavbu Malovanky i firma, která skončila druhá, podle podkladů pro radu "odmítli součinnost při uzavírání smlouvy". Výběr vítěze totiž provázely průtahy. Rada s výběrem měsíce otálela.
    V roce 2012 tehdejší vedení Prahy vypsalo dvě soutěže, na stavbu a technologie, za 1,1 miliardy korun bez DPH. Nikdy je ale neukončilo. Pozdější politická reprezentace v čele s TOP 09 totiž zjistila, že na nákladnou stavbu nenajde v rozpočtu peníze. Vznikl tak problém, odkud řídit tunel Blanka, který se po řadě odkladů otevřel v sobotu. Praha kvůli tomu vloni narychlo a provizorně dovybavila stávající dispečinky.
    K diskusi o tom, zda město operační středisko potřebuje či nikoli, se radní vrátili na začátku letošního roku. V lednu rozhodnutí odložili. "Chceme zjistit, nakolik je taková stavba nezbytná," řekl tehdy náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). V květnu ale rozhodli, že se stavět bude.
    Operační středisko vznikne nad ústím Strahovského tunelu v místech, kde se napojuje severozápadní část městského okruhu, jehož součástí je tunel Blanka. Proti železobetonové stavbě se v minulosti opakovaně postavili místní obyvatelé. Doufali, že v místě zůstane zelená plocha.
    Do budovy by se měly přesunout mimo jiné dopravní dispečink, který je v současnosti v ulici Na Bojišti a na Strahově, a dispečerská pracoviště policie, strážníků, hasičů a záchranné služby. V objektu by rovněž bylo záložní datové úložiště pražského magistrátu, sídlo Technické správy komunikací a centrum krizového řízení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články