Praha dostala ke konceptu ÚP 3000 připomínek

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
09.12.2009 23:00
Praha

Praha - Pražský magistrát dostal ke konceptu nového územního plánu už asi 3000 připomínek. ČTK to řekla ředitelka odboru územního plánu Jitka Cvetlerová. Úřad očekává, že další tisícovka ještě přijde během dnešního dne, kdy končí lhůta pro podávání těchto připomínek. Nový územní plán by měl postihnout rozvoj města v dalších asi 15 letech, platit bude od roku 2012.
    Podle Cvetlerové budou úředníci tři až čtyři měsíce připomínky a námitky zpracovávat. Poté bude muset město rozhodnout, kterým návrhům vyhoví. K těm, s  kterými bude město souhlasit, se budou muset znovu vyjádřit dotčené orgány. "Můj optimistický předpoklad je, že toto vše by mohlo být dokončeno do půl roku," odhadla Cvetlerová.
    Kvůli velkému množství připomínek přijal magistrát také brigádníky, kteří zapisují připomínky do počítačového programu, ve kterém se budou návrhy Pražanů vyhodnocovat.
    Připomínky ke konceptu zasílali jednotlivci, městské části i občanská sdružení.
    Například Sdružení za krajinu kolem nás, které sídlí v Praze 5, nesouhlasí s tím, že na západní straně Dívčích hradů je nově místo zeleně vymezen vysokoškolský areál. Sdružení se totiž obává, že by v místě mohly vzniknout i stavby, které s vysokoškolských areálem nesouvisí. Nelíbí se jim také, že v oblasti Vidoule je navržen rekreační areál, který dovoluje i například vybudování oploceného golfového hřiště. "V oblasti Kavalírky chceme zabránit situaci, kdy se developer chystá zastavět školní hřiště," uvádějí zástupci sdružení na internetu.
    Desítky připomínek ke konceptu zaslala také Praha 4. Požaduje například rozpracování dvou variant mostu, který by mohl propojit Prahu 4 s Prahou 5 v místech mezi Vyšehradem a Žlutými lázněmi. Nuselská radnice by si přála také více železničních zastávek v místech, kde je možné přestoupit na další veřejnou dopravu. Jedná se například o zastávky Otakarova, U Plynárny, Na Líše, Braník a Kačerov.
    S kritikou se setkala také možnost vybudovat v Klánovickém lese golfové hřiště, vedení pražského okruhu kolem Suchdola nebo možná výstavba v blízkosti stanice metra Roztyly.
    Připravovaný územní plán zklame některé spekulanty, kteří usilovali o to, aby se jejich zeleň nebo orná půda v plánu změnila na stavební parcely. Částka, kterou tak spekulanti jen přímo za pozemky budou muset oželet, šplhá podle serveru ke dvěma miliardám.
    To se týká například pozemků v Uhříněvsi nebo Suchdole. Právě v Suchdole před časem získal 60 hektarů orné půdy realitní magnát Miloš Červenka stíhaný v kauze Biolíh. Červenka údajně s koupí získal i příslib, že v novém územním plánu se půda přemění na parcely pro výstavbu. To se ale podle serveru nestalo. Proto prý zvažuje, že se bude s městem soudit.
    Nový územní plán by měl přinést několik změn. Ve srovnání se současným plánem bude novinkou výšková a prostorová regulace, která by měla zajistit, aby nové stavby vzhledem k okolí nepřesahovaly přiměřenou kapacitu a výšku.
    Plán také počítá například s novou trasou metra D a rozvojem tramvajových a železničních tratí. Zahrnuje výstavbu městského i pražského okruhu, rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod nebo tunelové propojení Masarykova a smíchovského nádraží. Umožní ale i některé kontroverzní projekty, jako například výstavbu lanovek na Kavčí hory a Dívčí hrady.
0 komentářů
přidat komentář