Praha asi tento týden vybere návrh na obnovu Průmyslového paláce

Vložil
ČTK
18.05.2010 19:30
Praha

Praha - Hlavní město možná tento týden vybere architektonický návrh, podle kterého bude dostaven poničený Průmyslový palác a vybudován podchod pod touto památkou. ČTK to řekl Jan Kněžínek, ředitel odboru kultury a památkové péče pražského magistrátu. Architektonickou soutěž vyhlásila metropole na začátku března, do pátku přijímala návrhy.

    Podle Kněžínka se přihlásilo asi 11 nebo 12 návrhů. "Jsem rád, že jich je tolik. Ve čtvrtek poprvé zasedne porota, předpokládám, že nám hodnocení bude trvat minimálně do pátku," uvedl Kněžínek. Porota bude hodnotit pouze anonymní návrhy. Teprve poté, co vybere ty nejlepší, dozví se od právníků, kdo je jejich autorem.
    Cílem soutěže je zpracování architektonického návrhu a metodiky rekonstrukce paláce a výstavby podchodu. Hlavním kritériem při hodnocení návrhů bude kvalita celkového řešení, autentičnost provedení a kvalita navrhovaných materiálů, konstrukcí a technologií, které musejí zároveň splňovat současné bezpečnostní normy a podmínky pro vydání stavebního povolení.
    Tři nejlepší návrhy dostanou finanční odměnu. Vítěz soutěže získá finanční odměnu ve výši 600.000 korun, za druhé místo dá město 400.000 korun, za třetí pak 200.000 korun.
    V porotě by měli podle dřívějších informací zasednout čtyři zástupci České komory architektů (ČKA) Jan Aulík, Miroslav Cikán, Aleš Lapka a Milena Vitoulová a dále tři zástupci města, kterými budou kromě Kněžínka také ředitel odboru městského investora Jiří Toman a předseda kontrolního výboru František Hoffman (KSČM).
    Po architektonické soutěži bude muset město ještě vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele stavby. Zástupci města už dříve odhadovali, že by se s dostavbou mohlo začít ještě letos.
    Náklady na obnovu paláce včetně vybudování podchodu město už dříve odhadovalo asi na 1,5 miliardy korun. Dostavbu mohou komplikovat nedořešené spory mezi Prahou a nájemcem Výstaviště, společností Incheba. Metropole v současnosti usiluje o to, aby Inchebu z Výstaviště dostala. Incheba ale s odchodem nesouhlasí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články