Praha 12 letos opraví viniční domek v Modřanech

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
24.01.2008 12:35
Praha

Praha - Praha 12 chce v tomto roce opravit chátrající viniční domek v Modřanech. ČTK to řekl zástupce starosty Martin Štengl. Na rekonstrukci budovy a revitalizaci přilehlé vinice počítá s částkou více než 30 milionů korun. Část financí získá městská část z evropských fondů.

    Do poloviny letošního roku by na viničním domku měly být nejprve dokončeny záchranné práce, které dvanácté části nařídil odbor památkové péče. Podle Štengla dojde k zpevnění základů, odizolování stavby, opravě roubených konstrukcí, krovů a střechy.
    Radnice také znovu požádala o stavební povolení na přístavbu k domku, kde by mělo být sociální a technické zázemí objektu. Praha 12 počítá rovněž s revitalizací okolního pozemku, opravou zdi a přilehlé komunikace v horní části vinice.
    Záchranné práce budou městskou část stát asi 9,5 milionů korun. Přístavba a parkové úpravy si vyžádají dalších 12 milionů, téměř stejný obnos vydá Praha 12 ještě za opravu historické zdi a práce v ulicích Nad Vinicí a Barunčina. "Z evropských fondů a státního rozpočtu máme na tento projekt nazvaný Modřanské výhledy 8,1 milionů korun," sdělil ČTK Štengl.
    Po rekonstrukci by měla v objektu viničního domu vzniknout expozice o historii modřanské vinice. Část budovy chce radnice využívat ke kulturním akcím. Vedení města také plánovalo, že by budova sloužila jako obřadní síň.
    Rekonstrukci stavby v areálu modřanské vinice odsouhlasilo vedení města už v minulém volebním období, realizace však byla odložena. Naposledy se tak stalo v minulém roce, když magistrát zrušil stavební povolení, protože Praha 12 údajně ke stavebnímu řízení nepřizvala dosavadní nájemce viničního domku. Postup radnice i návrh na přístavbu kritizovali už dříve opoziční zastupitelé.
    Areál modřanské viniční usedlosti je významnou stavební i přírodní památkou. Dochovaný domek, který je na seznamu nemovitých kulturních památek, pochází z první poloviny 18. století.
0 komentářů
přidat komentář