Praha 1 dostala pokutu za okřídleného lva 150.000 korun

Zdroj
Aleš Berný
Vložil
ČTK
05.11.2014 21:45
Praha

Praha - Prahy 1 dostala od magistrátních památkářů pokutu za umístění památníku letcům, takzvaného okřídleného lva na Klárově. Pokuta je 150.000 korun, rozhodnutí magistrátu je nepravomocné. ČTK to potvrdily mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková a mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Radnice prý porušila zákon tím, že neměla povolení památkářů pro umístění sochy.
    "Pokutu mohu potvrdit. Nesouhlasíme s ní a odvoláme se. Více to nyní komentovat nebudu," řekla ČTK Blažková. Definitivní slovo tak bude mít ministerstvo kultury, které je v tomto případě odvolacím orgánem.
    "V žádném případě nechceme dehonestovat památku československých letců, nicméně jsme toho názoru, že je nezbytné dodržovat platné zákony, nikoliv je obcházet. Starosta a někteří radní by měli být příkladem pro dodržování jasných administrativních postupů," řekla na dotaz ČTK Hrubá.
    Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF.
    Umístění pomníku provázejí od počátku spory s pražskými památkáři. Těm vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse. Nabízeli jiné lokality v centru Prahy.
    Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii. Během ní nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Památkárum
Mirko Baum
08.11.14 08:49
Památníky v 21. století
Tomáš Vích
09.11.14 01:07
zobrazit všechny komentáře

Související články