Pošta vydá známku s lidovou stavbou v Bušanovicích

Vložil
ČTK
08.12.2012 18:00
Praha

Praha - Česká pošta v týdnu před Vánocemi vydá známku, která připomíná lidové stavení s prvky selského baroka v Bušanovicích na Prachaticku. Zobrazí usedlost číslo popisné 27 postavenou v roce 1874 známým lidovým stavitelem Jakubem Bursou. ČTK o tom informovala pošta.
    
Návrh pětikorunové známky zpracoval malíř a grafik Jan Kavan, který je podepsán i pod jinými známkami České pošty. Vytvořil pro ni například několik známek z cyklu Krásy naší vlasti. Kavanovu předlohu nyní vyryl Bohumil Šneider.
     Dominantou známky je čelní pohled na bušanovické stavení, jehož štít zdobí na okrajích voluty a v horním půlkruhovém nástavci boží oko. Průčelí domu pokračuje zdí, kterou člení ploché pilastry na jednotlivé plochy pro okna, branku a bránu, nad níž je další štít s nikou a volutami.
    
Bursa stavěl a pracoval na přestavbách nejen velkých selský dvorů, ale i drobnějších usedlostí. Nejcennější částí z jeho práce jsou štíty jednotlivých průčelí a bran, které lze vidět hlavně na Vlachobřezsku, Volyňsku a Prachaticku. V Bušanovicích se zachoval ještě Bursův štít na domě číslo 13 z roku 1860, který je ale jednodušší.
     Štíty domů, sýpek a bran Bursa pokrýval ornamentální plastickou výzdobou, pro kterou čerpal inspiraci většinou z vlastní fantazie a vytvářel ji na místě zpaměti, aniž si ji předkreslil. Jedním z  charakteristických prvků Bursových štítů byly ve fasádě vytvořené nápisy a uvedení letopočtu vzniku domu. Také stavení číslo 27 v Bušanovicích nese na štítu nápis znějící "Stalo se nowewistaveni roku léta Páně 1874".
0 komentářů
přidat komentář

Související články