Policie prověřuje stavbu Trojského mostu pro podezření z podvodu

Zdroj
Jiří Hardoš
Vložil
ČTK
28.11.2011 19:45
Praha

Foto: tunelblanka.cz
Praha - Protikorupční policie prověřuje okolnosti stavby nového Trojského mostu pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku. ČTK to bez dalších podrobností řekl mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Policie nechtěla řadu měsíců svůj zájem o stavbu mostu komentovat. Až nyní prozradila, pro podezření ze spáchání jakých konkrétních trestných činů se jí zabývá.

    Zda se prověřování netýká i dalších staveb a zakázek, Ibehej odmítl sdělit. Obviněn podle něho v této souvislosti dosud nikdo nebyl. Most, který se buduje v souvislosti s pražským tunelovým komplexem Blanka, vyjde na více než 1,1 miliardy korun.
    Pražský magistrát v polovině června informoval o tom, že policie si z odboru městského investora odnesla dokumenty ke stavbě Trojského mostu. Nyní již bývalý náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) deníku Právo řekl, že si policie vyžádala dokumentaci od roku 2005. Vedení města ale podle jeho tehdejších slov nemělo informace o tom, co policie vyšetřuje. Podle Práva požádala o materiály i společnost Metrostav, která je hlavním stavitelem tunelového komplexu.
    Odboru městského investora v minulosti šéfoval Jiří Toman. Zodpovídal za zakázky v hodnotě desítek miliard korun. Toman byl považován za jednoho z nejmocnějších mužů pražské radnice, spekulovalo se například o jeho napojení na lobbistu Romana Janouška. S dalšími vlivnými úředníky byl spojován se spornými zakázkami. Svůj post po nátlaku nového vedení města opustil na začátku letošního roku.
    Trojský most má propojit Holešovice a Troju. Původně měl stát asi 400 milionů korun, po pozdější změně konstrukčního a architektonického řešení se však cena zvýšila téměř třikrát, o zhruba 720 milionů korun. Magistrát si kvůli tomu nechal zpracovat studii od Aleny Kohoutkové z katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT. Podle dřívějších slov Březiny ze studie vyplynulo, že dostavba už rozestavěného mostu je nejlevnější a nejrychlejší variantou. Návrat k původnímu projektu by měl podle Březiny několik rizik - výstavba by se prý zřejmě prodloužila a pravděpodobně i prodražila.
    Základní konstrukci mostu již stavbaři vybudovali. Od jara má začít montáž oblouku, který bude měřit v nejvyšší části od vozovky až 20 metrů. Podle dřívějších slov ředitele divize 2 Metrostavu Miloslava Hadravy by měl být most dokončen v polovině roku 2013 natolik, aby na něj mohly být přesunuty tramvaje ze sousedního mostu. Ten pak bude zbourán. Motoristé a cyklisté s chodci si na zprovoznění budou muset ještě počkat.
    Most se buduje v souvislosti s komplexem Blanka. Vedení města v říjnu oznámilo, že město za stavbu zaplatí minimálně 36 miliard. Proti původním plánům tak bude tunel Blanka dražší nejméně o osm miliard. Komplex má být zprovozněn nejpozději v dubnu 2014.
0 komentářů
přidat komentář

Související články