Policie odložila případ soutěže na novou Národní knihovnu

Vložil
ČTK
07.05.2009 17:15
Praha

Praha - Policie koncem dubna odložila případ soutěže na návrh nové budovy Národní knihovny (NK). ČTK to dnes řekla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Policie se okolnostmi soutěže, v níž uspěl návrh Jana Kaplického, v minulých měsících zabývala na základě dvou trestních oznámení na vedení NK, bývalého ředitele knihovny Vlastimila Ježka a ministra kultury Václava Jehličku (KDU-ČSL).
    "Bylo to odloženo a já jsem to akceptovala," uvedla Pokorná. Trestní oznámení kvůli soutěži loni podala skupina pěti architektů s podezřením na spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a Jiří Jehlička, provozovatel internetových stránek Centrálního registru dlužníků a protikorupční linky, podle kterého mohl být v souvislosti se soutěží spáchán trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku.
    Úkony trestního řízení v prvním případě byly podle Pokorné zrušeny již před časem. Architekti podali trestní oznámení na vedení NK. Stejně jako dalším kritikům soutěže jim vadilo, že vítězný projekt nesplnil podmínku zadání, tedy umístění národního konzervačního fondu nad zemí. Vedení NK oponovalo tím, že si před vyhlášením soutěže nedokázal bezpečné uložení knih pod zemí představit a autor vítězného návrhu Kaplický přišel s převratným řešením.
    Policie se tak podle Pokorné okolnostmi soutěže do konce minulého měsíce zabývala s  podezřením na spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Jiří Jehlička v trestním oznámení uvedl, že Ježek mohl spáchat trestný čin tím, že vynaložil peníze na soutěž, kterou ministr Jehlička označil jako nezákonnou. Trestní oznámení podal na oba muže.
    Kaplického návrh vyhrál soutěž na novou budovu Národní knihovny před více než dvěma lety. Prvotní nadšení členů poroty z vítězného návrhu zcela otočily politické souvislosti. Proti stavbě budovy označované například jako "Chobotnice" na pražské Letenské pláni se postavil prezident Václav Klaus a nakonec jí zabránila pražská radnice vedená primátorem Pavlem Bémem (ODS).
    Soutěž sklízela kvůli údajnému porušení pravidel kritiku některých odborníků, Ježek ji opakovaně odmítal, a přestože příprava stavby ztroskotala zejména kvůli politickým tlakům, stála ho soutěž na knihovnu místo. Ministr Jehlička, který jej odvolal, ve shodě s pražským magistrátem označil soutěž za špatně připravenou.
0 komentářů
přidat komentář