Podobu lávky přes Labe v H. Králové čeká úprava kvůli ptákům

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
13.11.2015 22:45
Hradec Králové

Libor Kábrt

Libor Kábrt, lávka přes Labe v Hradci Králové, vítězný návrh

Hradec Králové - Město Hradec Králové zadalo projektování lávky přes Labe týmu architekta Libora Kábrta, který loni vyhrál architektonickou soutěž na podobu lávky. Projektanti budou muset návrh upravit tak, aby lávka vyhověla požadavkům ornitologů. V dosavadní podobě by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. ČTK to řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09). Lávka by měla stát asi 35 milionů korun, její stavbu město připravuje již od roku 2003.

Architekt Kábrt a jeho tým zpracují pro město za 2,6 milionu korun projektovou dokumentaci všech stupňů. Nejdříve udělají dokumentaci k územnímu rozhodnutí, protože město by chtělo v květnu příštího roku o územní rozhodnutí požádat. Následně budou projektanti pracovat na dokumentaci pro stavební povolení. Na stavbu samotné lávky by město chtělo získat dotaci ve výši 85 procent z fondů EU.
Lávka bude pro pěší a cyklisty a propojí Šimkovy sady a kongresové centrum Aldis s třídou Karla IV. v centru města. Stavbu lávky požaduje i Československá obchodní banka, která chce v zóně Aldis postavit nové regionální sídlo, v němž by mohlo pracovat 1000 lidí. Město se ve smlouvě o prodeji pozemků s ČSOB zavázalo k tomu, že do 1. ledna 2017 podá žádost o územní rozhodnutí na stavbu lávky. Po získání pravomocného územního rozhodnutí má město do tří let lávku postavit.
Radnice už v zóně Aldis v roce 2003 za 23 milionů korun postavila pěší bulvár, na který měla lávka navázat. Původní projekt však počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž úspěšně protestovali ochránci přírody. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. Kábrt byl loni v květnu ze soutěže vyloučen kvůli podezření, že odborný znalec poroty, statik Lukáš Vráblík, s Kábrtem spolupracoval. Architekt se proti vyloučení úspěšně odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a rada města loni v říjnu potvrdila původní výsledky tendru.
0 komentářů
přidat komentář

Související články