Podle soudního znalce zavinili zřícení domu v Táboře projektanti

Vložil
ČTK
22.05.2007 13:15
Tábor

Tábor - Loňské zřícení obytného domu v Táboře zavinili podle soudního znalce projektanti. Dům spadl při stavbě víceúčelového domu na sousedním pozemku. Stavitelé se z projektu mylně domnívali, že byl celý obytný dům podsklepený. Při výkopu u základů domu se pak zbortila méně zpevněná štítová zeď. Obžaloba viní z obecného ohrožení třiatřicetiletého stavbyvedoucího Miloše Filipa, který se údajně při výstavbě sousedního objektu neřídil projektovou dokumentací a nepřivolal statika.
    Podle soudního znalce Tomáše Vaňka měli projektanti k dispozici původní výkres domu z roku 1935. "Mohli se podívat na výkres, ze kterého bylo jasné, že to není podsklepené a nechat udělat sondu. Bylo to všechno reálné, mohli to dát do projektu a zhotovitel by to udělal a tohle vůbec nemuselo nastat," řekl ČTK Vaněk.
    Ve zřícené části domu býval průjezd, který se při rekonstrukci v 80. letech zastavěl. Základy štítové zdi ležely jen v hloubce asi 1,5 metru a byly z méně kvalitního zdiva. Stavební projekt ale počítal s tím, že základy domu leží po celém obvodu v hloubce čtyř metrů. Při hloubení výkopu u štítové zdi požádali zhotovitelé sousední stavby den před zřícením domu o statika, druhý den ale v bagrování základů pokračovali, uvedl u soudu další soudní znalec Jiří Samec. Správné zajištění zdi by podle něj zpozdilo sousední výstavbu o měsíce a prodražilo by ji to o několik milionů.
    Část domu v Jeronýmově ulici, který patří Rybářství Tábor, se zřítila loni 4. května. Nikomu se nic nestalo, všichni lidé z něho stačili včas utéct. Tragédii zabránil šestnáctiletý obyvatel domu Miloš Paťha, který si všiml praskající spáry, zazvonil na všechny zvonky a všichni nájemníci vyběhli ven. Během několika minut pak část domu spadla. Dům obývalo 14 lidí, z toho šest dětí. Zbortila se jedna stěna a část bytů ve všech třech patrech budovy. Škoda na zříceném domě, který byl postaven ve 30. letech minulého století a před asi 25 lety rekonstruován, přesáhla 3,8 milionu korun.
    Soud dnes odročil hlavní líčení na 17. července. Dokazování chce doplnit o další listinné důkazy a výpovědi svědků.
0 komentářů
přidat komentář