Podjatost brněnského primátora musí řešit krajský úřad ve Zlíně

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
22.07.2015 11:15
Brno

Brno - Krajský úřad ve Zlíně musí rozhodnout o případné podjatosti brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) při přezkumu územního rozhodnutí pro stavbu nového brněnského železničního nádraží. Rozhodlo o tom ministerstvo pro místní rozvoj. V říjnu 2013 v odvolání proti územnímu rozhodnutí totiž napadly podjatost primátora, tehdy ještě Romana Onderky (ČSSD), organizace Děti Země, spolek Stará Osada - Židenice a jedna fyzická osoba. ČTK to v tiskové zprávě sdělil za Děti Země Miroslav Patrik.

    Rozhodnutí o podjatosti primátora by mělo být podle Patrika známé do konce srpna. Vokřál letos v lednu upozornil ředitelku krajského úřadu v Brně na svou možnou podjatost a uvedl, že se cítí být podjatý i celý magistrát. Požádal proto krajský úřad, ať rozhodne, zda to tak je, či není.
    Z usnesení ministerstva vyplývá, že podjatá se v rozhodování cítí být i ředitelka jihomoravského krajského úřadu Věra Vojáčková a odmítla rozhodnout. Ministerstvo ji sice vyzvalo, aby rozhodla, nakonec to kvůli nečinnosti jejího úřadu ale musí řešit zlínský krajský úřad.
    "Podle aktuální judikatury správních soudů jde o podjatost, neboť odvolací orgán je propojen se žadatelem o vydání územního rozhodnutí pro odsunované nádraží. V minulosti jsme přitom opakovaně žádali, aby o odvoláních nerozhodovali lidé z magistrátu, ale vždy naše žádosti zamítli," uvedl Patrik. Územní rozhodnutí vydal v září 2013 stavební úřad městské části Brno-střed.
    O podjatosti letos rozhodoval i Nejvyšší správní soud (NSS), který potvrdil například rozhodnutí krajského soudu v případě spalovny v Chotíkově u Plzně. Spalovna přišla o územní rozhodnutí i stavební povolení právě kvůli riziku systémové podjatosti. Kraj totiž kontroverzní stavbu dlouhodobě prosazoval, zároveň přitom potvrdil zmíněná rozhodnutí stavebního úřadu v Nýřanech. NSS nedávno zamítl také kasační stížnost moravskoslezského krajského úřadu proti rozhodnutí, které loni upozornilo na možnou systémovou podjatost karvinských úředníků v územním řízení o tamní spalovně.
    Územní řízení o brněnském nádraží trvá přes devět let. Nyní se už více než rok a půl čeká, jak a kdo rozhodne o třetím odvolání proti územnímu rozhodnutí. Také se zpracovává studie proveditelnosti, která má porovnat varianty umístění nového nádraží a příští rok na podzim spolu s krajskými volbami se v Brně uskuteční referendum o poloze nádraží.
0 komentářů
přidat komentář