Počasí svědčí hlavně stavařům, zemědělci už mají po sezoně

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
21.11.2006 20:50
Brno

Brno - Stavební firmy si letos prodlouží sezonu o několik týdnů. Teploty nad nulou jim částečně kompenzují dlouhou zimu na začátku letošního roku, zjistila ČTK. Zemědělci už většinu sklidili, mráz by je tak příliš netrápil, uvedla šéfka hodonínské agrární komory Milada Zimáková. Meteorologové počítají s nadprůměrnými teplotami nejméně do půlky prosince.

    "Každý den navíc je pro nás dobrá zpráva," tvrdí Jan Mittag ze stavební společnosti Mittag. Zimní práce jsou technologicky i energeticky náročnější, firmy tak nyní výrazně ušetří. Podniky budou mít práci i přes zimu, současné počasí jim ale umožňuje dokončit venku hrubé stavby, doplnil výrobní ředitel společnosti Kaláb Zbyněk Jebavý.
    Zemědělcům by ublížilo jen výrazné ochlazení, nemohli by pak dokončit orbu. Podle Zimákové se ještě někde sklízí kukuřice a zelí, sezona ale na většině míst skončila zhruba před 14 dny.
    Ekologové se sice shodují, že listopadové počasí je i na jižní Moravě neobvykle teplé, žádné rostliny však ve větší míře nikde nekvetou. Ojediněle lze prý na některých záhonech najít například nerozvitá poupata růží. Podle odborníků ale už nebudou mít čas rozkvést.
    Mluvčí Jihomoravské plynárenské Jiří Bezděk ČTK potvrdil, že spotřeba plynu je zatím nižší než loni touto dobou. "Je to i méně, než jsme očekávali," doplnil. Přesná čísla bude firma znát na konci měsíce.
0 komentářů
přidat komentář