Po rekonstrukci se dnes otevře hotel AXA Na Poříčí

Vložil
ČTK
15.01.2015 09:20
Praha

Praha - Po roční rekonstrukci se dnes v Praze otevírá hotel AXA v ulici Na Poříčí, jedna z výrazných funkcionalistických staveb v centru města. Loni během prací byla prohlášena kulturní památkou, čímž byl oceněn význam budovy a její architektury náležící k takzvanému poetickému funkcionalismu. Snahou majitelky hotelu, dědičky jeho autora, bylo navrátit stavbě ducha 30. let, zachovat původní prvky i propojení sportovní a hotelové funkce.

    Hotel AXA vyprojektoval v letech 1928 až 1930 jeho majitel a architekt v jedné osobě Václav Pilc a mezi roky 1930 až 1932 ho postavila jeho stavební firma. Zprovozněn byl na přelomu roku 1933 a 1934. Polyfunkční budova byla koncipována především s ohledem na sportovní charakter hotelu, zahrnovala pětadvacetimetrový plavecký bazén, původně i se skokanskou věží, a dvě tělocvičny.
    Sportovní koncept vypracovala manželka Pilce, reprezentantka prvorepublikového Československa v plavání a skocích do vody Běla Friedländerová, která vedla sportovní a tělovýchovné kurzy, určené především ženám a dívkám. V hotelu sama provozovala jednu tělocvičnu.
    Budova prošla několika úpravami, nejzásadnější v letech 1978 až 1985, kdy se opravoval bazén, odstranila skokanská věž a snížila hloubka bazénu. V roce 1994 hotel získala v restitucích vnučka architekta Pilce. Na webových stránkách uvádí, že chce navázat na tradici spočívající v tělesné a duševní vyrovnanosti a zdraví. V hotelu je stále k dispozici veřejný bazén a fitness centrum, nová hotelová restaurace se prý zaměří na zdravou výživu. Palác AXA chce provozovat v ekologicky šetrném duchu. Hotel je podle webu v tříhvězdičkovém standardu.
    Od července 2013 do května 2014 se hotel opravoval podle návrhu architekta Rudolfa Netíka s cílem splňovat požadavky současných hostů a zároveň evokovat atmosféru doby svého vzniku. Vše dochované, co bylo možné opravit, zůstalo na místě, v případě třeba dveří se vyráběly kopie podle originálů.
    Celý hotel je rozdělen do tří křídel a každé z nich charakterizuje jedna barva, která se objevuje na chodbách, v orientačním systému, výmalbě pokojů i čalounění nábytku. Uliční křídlo dostalo červenou a dvě vnitrobloková křídla modrou a béžovou.
    Pokoje získaly po kompletním vybourání novou podobu, která odráží styl povrchů používaných ve 30. letech - dřevěné podlahy, keramické bílé obklady, nátěry ve vysokém lesku. Svítidla, doplňky a kovový nábytek vychází z původní fotodokumentace interiéru.
0 komentářů
přidat komentář