Po deseti letech skončí oprava historické radnice ve Valticích

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
16.09.2013 18:55
Valtice (Břeclavsko) - Ve Valticích na Břeclavsku, které jsou vyhlášené památkami, skončí letos po deseti letech prací obnova radnice z 19. století. Nyní zbývá za zhruba milion korun opravit stropy v třetím patře, značně poškozené dřevomorkou. Tyto prostory se hodně využívají, jedná v nich zastupitelstvo a různé spolky, řekl dnes ČTK starosta Pavel Trojan (ČSSD).
    Radnice je dílem stavitele Jana Drechslera a stojí spolu s dalšími památkami na centrálním náměstí. V uplynulých letech řemeslníci opravili spodní dvě patra objektu, vyměnili okna a dveře. Nadcházející práce budou technicky nejsložitější.
    Celkové náklady spojené s obnovou radnice zatím nebyly vyčísleny, ale podle Trojana půjdou do mnoha milionů korun. Polovinu z nich hradila radnice, zbytek přispěl městu stát.
    Historická radnice byla po vzniku v roce 1887 nejen sídlem představitelů města, ale i soudu. Tehdy Valtice spravovaly 24 obcí ve své spádové oblasti. Zhruba polovina byla moravských a druhá polovina dolnorakouských. Vybudování radnice přišlo na 125.000 zlatých. Půlku zaplatil kníže Jan II. z Lichtenštejnu, který panoval na rozsáhlém rodovém majetku přes 70 let.
    Právě ve Valticích měli Lichtenštejnové na zámku svoji rezidenci. Objekt je jako součást Lednicko-valtického areálu zapsán od roku 1997 na seznamu světových památek UNESCO. K zajímavostem Valtic patří i morový sloup z roku 1680, konvent svatého Augustýna a také kostel Nanebevzetí Panny Marie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články