Plzeňský sochař navrhl pro čínské město památník přátelství

Vložil
ČTK
17.06.2006 15:25
Brno

Plzeň - Čínské město Cchang-čou chce mít na obrovském náměstí památník česko-čínského přátelství od plzeňského malíře, sochaře a restaurátora Jaroslava Šindeláře. Má připomínat pomoc Čechů, kteří tam v 50. letech minulého století postavili pivovar, zemědělskou farmu a další průmyslové objekty. Píše to dnešní regionální příloha Mladé fronty Dnes.

Šindelářova plastika s  názvem Duha nakonec zvítězila mezi šesti českým návrhy. "Volali mi v noci. Číňané si vybrali vás, hned přijeďte do Prahy. V místnosti sedělo 15 Číňanů. Začali se se mnou fotit, pak přiběhli i filmaři," uvedl Šindelář. Jeho dřevěný model už měli Asiaté v krabici, rozebraný na několik kousků a obalený do hedvábných papírků. Řekli, že mi ho nevrátí a rovnou si ho vezmou s sebou, dodal šestapadesátiletý umělec.
Podle něj je umění na celé planetě stejné. V  tomto případě jde o symbol spolupráce a míru. "Nic realistického bych nenavrhoval," řekl Šindelář. Přiznal, že když vymýšlel provedení plastiky, ptal se například na velvyslanectví, jaké barvy jsou v komunistické Číně oficiálně povoleny.
Návrh má podobu dlážděného obdélníku o velikosti 18,5 krát 14 metrů, jemuž bude dominovat oblouková duha. Ta obrazně spojuje dvě vzdálená místa, dva různé prostory. Barvy zlatá, červená a černá symbolizují trojici elementů, ze kterých se skládá svět. Pro vyjádření přírodních a vesmírných cyklů je oblouk duhy záměrně vychýlen v úhlu přibližně 75 stupňů. Vnější zlatý pás duhy přestavuje vesmír a sluneční energii, červený život a poslední, antracitově černý, profil symbolizuje pevnost společenské struktury a propojení tvořivé síly člověka a fyzikálních zákonů.
Vedle oblouku je umístěno sedm kamenných sloupů. Právě sedm Čechů dodnes Číňané opěvují za to, že jim pomáhali město budovat. Na sloupech budou vytesány v čínštině a češtině letopočty 1956 a 2006. Památník si Číňané vyrobí sami. Šindelář přednáší na pražské Akademii výtvarných umění a řídí soukromou střední uměleckoprůmyslovou školu v Plzni.

> výsledky soutěže
0 komentářů
přidat komentář