Plzeňský kraj má čtyři nové kulturní památky, mj. rabínský dům

Vložil
ČTK
03.07.2014 23:15
Plzeň

Plzeň - Rabínský dům v Tachově jako významný doklad židovského osídlení na Tachovsku je letos jednou ze čtyř nových kulturních památek Plzeňského kraje. V regionu jimi byly dále prohlášeny vodní mlýn v obci Zahrádka na jižním Plzeňsku, silniční most s kamenným mostkem přes náhon a kamennými patníky v Manětíně na severním Plzeňsku a činžovní dům v Plzni v Hruškově a Klatovské ulici. ČTK o tom informovala Jana Tichá, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ).

    "Rabínský dům v Tachově byl součástí židovského ghetta, které se již od konce 15. století pravděpodobně rozkládalo na jižní straně tachovského městského jádra. Budova, v níž byly úřadovna rabinátu, zasedací síň, učebna a byty zaměstnanců náboženské obce, byla spolu se sousední, dnes už neexistující, synagogou postavena v letech 1911 až 1912," uvedla.
    Autorem návrhu areálu byl architekt a pedagog Alfred Grotte, vynikající znalec středoevropské synagogální architektury. V interiéru se dochovala většina původních konstrukcí i řada uměleckořemeslných prvků. Občanské sdružení Synagoga Tachov připravuje celkovou rekonstrukci.
    Na seznam v Plzeňském kraji přibyl také ocelový most přes Manětínský potok s kamenným mostkem přes náhon a 41 kamennými patníky. "Ocelový most je jednou z nejstarších staveb svého druhu v Plzeňském kraji," uvedla Tichá. Stavět se začal 8. června 1885 a celá stavba byla hotova během pár měsíců. Most se dochoval ve velmi dobrém stavu, včetně původních výrobních štítků na obou koncích mostu. Také obě předmostí s kamennými patníky a kamenným mostkem přes mlýnský náhon z pravidelně opracovaných pískovcových kvádrů a klenáků zůstala v původní podobě.
    Dalšíma dvěma památkami jsou v kraji vodní mlýn včetně mlýnského složení a takzvaného palečního kola v obci Zahrádka a činžovní dům v Plzni na Jižním Předměstí.
    Celkem bylo v České republice k 30. červnu 2014 v Ústředním seznamu kulturních památek zapsáno 40.297 nemovitých kulturních památek, 47.262 movitých kulturních památek a 296 národních kulturních památek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články