Plzeňský kraj bude jednat s městem o pozemku pro novou galerii

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
26.06.2007 17:30
Plzeň

Plzeň - Plzeňský kraj začne jednat s Plzní o pozemku v centru města, kde by chtěl postavit novou budovu pro sbírky Západočeské galerie. Krajští radní původně uvažovali o dvou lokalitách pro zřízení galerie - v  historickém objektu v areálu Škody a v centru, na okraji sadového okruhu U  Zvonu. Tam stál obytný dům, ale po záplavách v roce 2002 byl tak poškozen, že musel být odstřelen. Studie, kterou si nechal kraj vypracovat, jednoznačně jako lepší místo vybrala lokalitu U Zvonu, řekl dnes novinářům krajský radní pro kulturu Martin Baxa.
    Nechtěl zatím mluvit o ceně, kterou by kraj byl ochoten za pozemek Plzni zaplatit ani o tom, jestli má krajský plán šanci na úspěch. Moderní budova galerie by mohla přijít až na 270 milionů korun, kraj by se snažil získat evropské dotace. Radní také zatím nechtěl komentovat informace, podle nichž by mohlo město chtít na pozemku budovat garáže. "Nechci o tom zatím předčasně mluvit, uvidíme, co řekne město," poznamenal Baxa. Nechtěl ani komentovat dřívější poznámky některých městských politiků, že by mohla galerie být v chátrajícím kulturním domě Peklo. Na jednání s městem mají zástupci kraje asi dva měsíce.
    V nové expozici by měla galerie vystavovat vzácná a unikátní díla, která jsou zatím v depozitářích. Základem expozice bude prezentace těch nejlepších kusů sbírky - především z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století. Tato expozice by nebyla trvalá, ale podle světových trendů v muzejnictví by se zhruba každé dva roky obměňovala.
    Lokalitu U Zvonu doporučila studie kraji zejména kvůli jeho poloze. Místo by bylo výhodnější z  hlediska cestovního ruchu a návštěvnosti, ale i proto, že v centru by navazovalo na stávající budovy galerie a umožnilo by to například návaznost výukových a vzdělávacích programů, vyjmenoval Baxa.
    Na vyplnění volného prostranství po domu U Zvonu nechala Plzeň vypsat před několika lety veřejnou urbanistickou soutěž. Přihlásilo se několik desítek soutěžních projektů, většinou navrhovaly výstavbu nového objektu. Zastupitelstvo ale nakonec rozhodlo jinak a v prostoru je zatím parčík.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kéž by
Petr
27.06.07 02:06
galerie - U Zvonu
castlefipo_cz
01.07.07 11:59
re: galerie - U Zvonu
Honza
01.07.07 11:50
zobrazit všechny komentáře

Související články