Plzeňská zoo začne projektovat pavilon pro slony

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
02.09.2017 12:35
Plzeň - V plzeňské zoo vznikne do čtyř let pavilon pro slony indické za 300 až 350 milionů korun. Expozice Sloni na Mži se připravuje deset let. Vyroste na 14 hektarech luk směrem na Radčice proti současnému areálu. Se stavbou by se mělo začít do dvou let, řekl ČTK ředitel městské zoo Jiří Trávníček.

"Počítáme s dotací Státního fondu životního prostředí," uvedl. Zásadní kroky už má podle Trávníčka zoo za sebou. Jsou vykoupeny pozemky, město změnilo územní plán a je hotová dokumentace k územnímu rozhodnutí.

Na projekt pro stavební povolení vyčlenilo město v letošním rozpočtu šest milionů korun. Odbor investic města už vyhlásil výběrové řízení, za měsíc vybere projektanta. "Projekt bude hotový do 1,5 roku, jde o neskutečně složitou stavbu," řekl Trávníček. Hned poté požádá zoologická zahrada o stavební povolení.

Podle náměstka primátora Petra Náhlíka (KDU-ČSL) vzniknou na 12 hektarech vlastní expozice. Sloni by měli mít 3,5 hektaru. Dále tam mají být orangutani, tapíři, ptáci a mnoho zvířat z orientální oblasti.

"Slony není problém sehnat zadarmo, protože se množí po Evropě - od Prahy přes Berlín a Ostravu, všude jsou slůňata. Ale sloninců je málo,"
uvedl Trávníček. Vybudovat areál není jednoduché. Musí se upravit terén, přivést inženýrské sítě, odvodnit a oplotit. V ČR jsou slonince v Praze s desetihlavým stádem, v Ústí nad Labem, Ostravě, Zlíně a Liberci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články