Plzeň zpracuje do dvou let územní plán, rozdělí se na 245 lokalit

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
09.10.2012 18:55
Plzeň

Plzeň - Rozdělení Plzně na 245 lokalit podle místní identity a struktury zástavby je hlavním mottem přípravy nového územního plánu města. Má být schválený na podzim 2014 a platit 20 let. Dalším cílem je důraz na zahušťování vnitřního města. Plán musí být dobře čitelný i použitelný, i proto se do něj nadstandardně zapojuje veřejnost, řekla dnes ČTK na 5. ročníku veletrhu stavebních a investičních příležitostí FINPEX Irena Králová z útvaru koncepce a rozvoje.

    "Jde o skladebné jednotky města, které mají stejný charakter nebo typ zástavby, například lokalita rodinných domků stará Košutka nebo sídliště Bolevec. Doposud to takhle rozčleněné nebylo," dodala. Tím má vzniknout větší sounáležitost místních a lépe se popíše, jak by měla zástavba vypadat, tedy jaké domy i s jakou výškou. Například u sídliště Bolevec bude uvedeno, že tam půjde dostavět bytové domy ještě v severovýchodní části; nebo v místě, kde je torzo starého Bolevce, bude možné doplnit tři rodinné domky o daných parametrech.
    Potenciální investoři a architekti detailnější plán vítají. "Dnes jsme měli územní plán a pak podrobnější dokumentaci. Čili potřebovali jsme dvě dokumentace," uvedla Králová.
    Město už nechce, aby se Plzeň rozvíjela kobercově až do okolních obcí, což prohlubuje problémy centra, které pak přestane lákat obyvatele i návštěvníky. "Nechceme nové a nové rodinné domky směrem k Chotíkovu a ke Zruči a aby o plochy ve městě nebyl zájem a chátralo to tu. Všude na západ od ČR jsou centra měst žádanými destinacemi," uvedla Králová. Radnice chce dostavět proluky a přestavět nevyužívané objekty. Nebude na to tlačit, ale bude je ofenzivním způsobem nabízet. "Územní plán k tomu bude investory nutit, protože nebude tolik rozvojových ploch k novému bydlení," dodala. Plzeň nyní nemá potřebu nových rozvojových ploch, protože chybí investoři. Nový plán nadále počítá se zachováním zeleného pásu okolo města, díky němuž město plynule přechází do krajiny.
    V urbanistické soutěži na podobu vnitřního města našel útvar koncepce dva partnery pro zpracování územního plánu, architektonickou kancelář Romana Kouckého a studio MOBA.
    Předchozí plán byl schválený v roce 1995 a platil 15 let. Město ho každé dva roky aktualizovalo. Nový plán, připravovaný už 1,5 roku, konzultuje s veřejností nad rámec územního plánování. První seminář byl v červnu, další bude 6. a 29. listopadu a 17. ledna. Návrh plánu by měl být hotový v dubnu 2013 a do prosince se má projednat s dotčenými orgány i městskými obvody. Počátkem roku 2014 ho posoudí kraj a do července skončí veřejné řízení včetně vyhodnocení připomínek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články