Plzeň připravuje projekty parkovacích domů, nejdále je Lochotín

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
14.04.2008 21:40
Plzeň

Plzeň - Stosedmdesátitisícová Plzeň, které chybí tisíce parkovacích míst a která se dlouhodobě snaží vytěsnit dopravu z centra, připravuje projekty několika parkovacích domů. Samotný magistrát o nich mluví už několik let, ale zatím nemá schválenou jedinou stavbu. Nejdále s přípravami je největší sídliště Lochotín s 50.000 obyvateli. ČTK to potvrdili zástupci magistrátu i prvního městského obvodu.
    "Potřebujeme tisíce míst, sázíme na soukromý kapitál," řekl starosta nejzalidněnějšího obvodu Jiří Uhlík. Na Lochotíně už jeden menší dům stojí a o další tři chtějí investoři postavit příští rok.
    V centru Plzně je nejblíže ke stavbě parkovací dům Rychtářka u centra, kde je dnes neplacené parkoviště. Stát má na podzim 2009 a měl by mít 800 míst. "Do konce dubna vybereme zhotovitele projektové dokumentace k územnímu řízení, které by mělo být vydáno do čtyř měsíců," řekl náměstek primátora Petr Rund. Stavba přijde na čtvrt miliardy korun.
    Politické vedení radnice před časem rozhodlo, že všechny parkovací domy připraví magistrát do podoby územního rozhodnutí. "Poté vypíšeme investora a provozovatele v jedné osobě. Nechceme, aby do toho město zasahovalo," dodal Rund. Kromě Rychtářky se žádný další dům nepřipravuje.
    V centru Plzně je v plánu parkovací dům na Anglickém nábřeží na volném prostranství před Komerční bankou, v sadech Pětatřicátníků před právnickou fakultou v místě placeného pozemního parkoviště. Další projekt je navržen na volné ploše U Zvonu, kde se diskutuje ještě o  galerii. Magistrát, na jehož pozemcích budou soukromníci stavět, chce dát investorům do smlouvy nízké ceny nebo zdarma parkování v prvních dvou až třech hodinách. Všechny projekty kromě Rychtářky jsou podzemní s přízemními obslužnými objekty.
    Zatím jediný několikapatrový parkovací dům v centru pro 450 vozů postavila Plaza u svého obchodního centra.
    Na Lochotíně vznikl předloni další soukromý parkovací dům INBA ve Studentské ulici nad Penny Marketem se stovkou uzavřených garáží, které už rozprodala. Stejný investor chce postavit další dům pro 200 automobilů v Tachovské ulici. Dalším investorem je plzeňská Engada. Chce postavit na Studentské dům pro 500 až 700 vozidel. "Mají podanou žádost o územní rozhodnutí," řekl Uhlík. Engada, dříve CEFDA, má v plánu další dům. Obvodní radnice chce ale vidět její první stavbu.
    Podle primátora Pavla Rödla chce radnice vytěsnit všech 2500 parkovacích míst z ulicí poblíž náměstí. Dále by uvítala lepší využití velkého parkoviště nad hlavním vlakovým nádražím, které město dlouhodobě pronajalo. Plocha má špatné napojení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články