Plzeň nekoupí bývalé lázně v centru. Italové je přestaví na hotel

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
19.05.2006 00:25
Plzeň

Plzeň - Plzeň už se definitivně vzdala úmyslu koupit bývalé městské lázně ve středu města. O rozsáhlou budovu usilovala radnice dva roky pro regionální galerii nebo jinou významnou instituci. Zastupitelé dnes odmítli koupit zchátralý objekt, částečně památkově chráněný, za cenu 24 milionů korun. Cena se jim zdá přehnaná. Majitel opuštěného objektu, pražská firma Amádeus Real, nyní objekt prodá italskému investorovi, který tam vybuduje luxusní hotelový a kancelářský komplex.

"Na posledním jednání s vlastníkem a realitní kanceláří Klark jsme chtěli slevit, ale marně," uvedl ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň). Podle informací ČTK navrhli pět milionů korun. Radnice se ani nedohodla na tom, že by mohla využívat parkovací plochy plánového objektu, který Amádeus připravuje na sousedním pozemku.
Zastupitel ČSSD Miroslav Brabec uvedl, že požadovaná cena je spekulativní a kritizoval, že vedení města nedokázalo vyjednat slevu. Z objektu padají kusy zdiva a je údajně pro občany nebezpečný. "Proč jsme nepodali trestní oznámení na obecné ohrožení?" zeptal se Brabec. Podle Pavla Trocha z Klarku je na vině stavu budovy město, které přes dva roky nedokázalo dát jasné rozhodnutí.
"Do dvou týdnů podepíšeme připravenou smlouvu se silným italským investorem, který vlastní v Praze i na dalších místech ČR luxusní hotely," uvedl Troch. Italům se líbilo hlavně místo v centru a samotná budova lázní.
Podle primátora Miroslava Kalouse, který byl trvale pro koupi objektu, je to jeden z nejhezčích domů ve městě. Radnice, stavební úřad a památkáři si podle Duchka ohlídají, aby z objektu vznikly kanceláře nebo hotel. Minimální náklady na úpravu objektu činí 200 milionů korun.
Radní města už odmítli nákup bývalých lázní v únoru. Důvodem byl fakt, že jejich vlastník nechtěl prodat sousední půlhektarový pozemek. Postaví tam čtyřpodlažní obchodní dům s  kancelářemi, jehož projekt dokončuje. Stavba by měla začít do dvou let. Amádeus počítá s podzemními garážemi pro 200 vozů. Na posledním jednání o koupi lázní radnice požadovala 120 míst.
Město i kraj chtěly v lázních vybudovat stálou expozici zhruba 10.000 obrazů, které má Západočeská galerie v  depozitářích.
Lázně se dvěma bazény získal před 12 lety v privatizaci soukromník, který zkrachoval. Před pěti lety je koupil Amádeus za deset milionů korun.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
lázně
milan
29.12.08 01:17
lázně
Zdenda
21.10.09 10:51
Virtuální prohlídka
prohlidky.net
21.08.11 03:08
zobrazit všechny komentáře

Související články