Plzeň hledá investora parkovacího domu v centru

Vložil
ČTK
29.12.2009 18:15
Plzeň

Plzeň - Příští rok by se měl zřejmě v Plzni začít v těsném sousedství centra stavět nový parkovací dům pro 430 aut. Radnice nyní vypisuje výběrové řízení na první takzvaný PPP projekt, který kombinuje veřejné a soukromé finance. Během zhruba dvou měsíců by měl magistrát znát nabídky, zastupitelé by o vítězné mohli rozhodovat na březnovém jednání, řekl ČTK primátorův námětek Petr Rund (ODS). Projekt předpokládá, že parkovací dům postaví a bude provozovat soukromý investor. Radnice mu bude pak asi 20 let platit za dostupnost parkování.
    Studie, kterou si nechalo město vypracovat, hovoří o maximálním ročním poplatku města za dostupnost parkování ve výši do 19 milionů korun. Kolik bude radnice nakonec soukromému investorovi skutečně platit, vyplyne z nabídek ve výběrovém řízení. Do obecní kasy půjdou navíc peníze vybrané na parkovném, takže konečné roční náklady města budou podle Runda mnohem nižší. "Doplatek města se může pohybovat kolem dvou, tří, pěti milionů podle toho, jakou cenovou politiku město nastaví za parkování v domě," uvedl.
    Parkovací dům umožní investorovi zřídit také komerční prostory. Radnice by uvítala třeba některé doprovodné služby pro parkovací dům. Náklady na postavení objektu na místě nynějšího záchytného parkoviště budou záležet na investorovi, odhady hovoří o částce kolem čtvrt miliardy korun. Parkovací dům by měl nabízet pohodlné parkování, včetně například několika rozšířených rodinných parkovacích stání či možnosti dobíjení elektromobilů. "Když si uvědomíme, že parkovací dům stavíme na několik desítek let, měli bychom do budoucna počítat i  s alternativními pohony automobilů," dodal Rund.
0 komentářů
přidat komentář