Planá rekonstruuje smuteční síň a přestaví kino na kulturní sál

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
01.12.2015 18:40
Praha

Planá (Tachovsko) - Planá na Tachovsku rekonstruuje za více než osm milionů korun zchátralou a nevzhlednou smuteční síň. Město dále chystá za 20 milionů korun přestavbu kina na multifunkční centrum. Pětitisícovému městu totiž chybí sál pro setkávání lidí. ČTK to řekla starostka Martina Němečková.

Smuteční síň, jejíž přestavba začala v dubnu, měla být hotová už v říjnu, ale podle starostky se vinou stavebního dodavatele termín posune na únor až březen příštího roku. "Prioritou města je, aby se to dostalo pod střechu, takže tento týden tam mají dát pokrývači plech," uvedla.

V architektonické soutěži na smuteční síň se sešlo 27 návrhů. Původně to měla být rekonstrukce a některé zdi měly zůstat. Při bourání ale byla síň stržena skoro celá, a tak jde o téměř novou stavbu.

Uprostřed bude sál, kde se lidé rozloučí se zemřelým; v horní části vznikne průzor ke světlu. "Lidé, kteří čekají na obřad, už nebudou stát před smuteční síní v dešti, protože tam bude krytý foyer a navíc zvláštní místnost pro nejbližší, aby nemuseli stát v davu před zamčenými dveřmi," řekla starostka. Dosavadní smuteční síň byla podle ní "strašná". Nejenom zevnitř, ale také zvenku, kde byla obložená jako staré panelové domy a na řadě míst byly v obložení díry.

Planá dále pořádala architektonickou soutěž na přestavbu kina. Celkem bude stát 20 milionů korun, které by ale vzhledem k zákonu o veřejných zakázkách nestačilo město proinvestovat za rok. "Na příští rok jsme vyčlenili polovinu. Hotovo by mělo být na podzim 2017," řekla Němečková. Aktuálně má hotový projekt za 700.000 korun.

Planá nemá žádný prostor pro reprezentaci, kulturu a setkávání lidí. "Hrozně nám to chybí," uvedla starostka. Obyvatelé se nyní provizorně scházejí v aule nad tělocvičnou školy a v sálku nad knihovnou, kam se vejde do 30 lidí. Větší akce jako plesy se konají v Chodové Plané. "V kině bude zachován určitý druh promítání se zaměřením i na některé druhy digitálních filmů," uvedla Němečková. Kino v Plané funguje nyní jednou až dvakrát týdně, návštěvnost je do 15 lidí.

0 komentářů
přidat komentář

Související články