Plán brněnské koncertní síně se změní, ubudou křesla i parkoviště

Zdroj
Dan Petrucha
Vložil
ČTK
18.10.2007 10:50
Brno

Brno - Projekt na výstavbu koncertního sálu pro brněnské filharmoniky, o jehož stavbu hudebníci usilují bezmála 100 let, se změní. Podzemní garáže se zmenší o jedno patro, počet sedadel v sále se sníží o čtvrtinu a v budově ubude komerčních ploch. Na nutnost změn přišla odborná komise, která dva roky starý projekt Janáčkova kulturního centra podrobně studovala, řekla dnes ČTK brněnská radní Barbora Javorová.

    Janáčkovo kulturní centrum má vyrůst v centru města na místě současného parkoviště u Besedního domu, kde v současnosti filharmonici hrají. O projektu se v Brně jedná roky. "Vznikly k němu různé studie, mnoho materiálů je však už nyní zastaralých, a město je proto muselo aktualizovat. V červnu zřídilo speciální komisi architektů, geologů a statiků, kteří přišli s několika pozměňovacími návrhy," řekla Javorová.
    O parkovišti u Besedního domu se jako o vhodném pozemku pochybovalo zejména kvůli podloží. Někteří odborníci tvrdili, že na údajných tekutých píscích nebude možné vícepatrový dům s podzemními garážemi postavit. Podle komise odborníků se ale problém může vyřešit snížením počtu podzemních pater ze tří na dvě. Zbytečně velký je podle komise také počet sedadel v hlavním sále. Původní projekt počítal s 1600 sedadly, nově by měl mít jen 1200 míst.
    Shrnující a doplňující studie stála přes milion korun, dalšího půl milionu korun město zaplatí za přepracování projektu. Zakázku na aktualizaci projektové dokumentace získala tento týden firma Atelier M1, upravený projekt musí odevzdat do šesti týdnů. "Stavba koncertní arény bude stát asi 1,2 miliardy korun. Snížením počtu sedadel a zmenšením komerčních ploch by se mohlo podařit tuto částku dodržet i při současných cenách," dodala Javorová.
    Bezmála 190 milionů korun přislíbilo dát Brno, stejnou sumu by poskytnul kraj a počítá se i s penězi státu a EU. Zhruba 350 milionů korun mají stát podzemní garáže, jejichž zbudování by mohl zaplatit soukromý investor. Podle ředitele filharmonie Davida Marečka není prvořadým problémem výše investice, ale budoucí provozní náklady. Město není kvůli koncertní hale ochotno navyšovat roční příspěvek pro filharmonii, který nyní dosahuje asi 53 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články