Písecké Bakaláře se proměnily v odpočinkovou zónu

Zdroj
Marie Neubauerová
Vložil
ČTK
14.05.2009 14:10
Písek

Písek - Písecká lokalita Bakaláře v historickém centru města se proměnila v odpočinkovou zónu. Dříve nevzhledné parkoviště dostalo nové dláždění a plochu nyní zdobí kamenná díla i kované prvky. Obnovu prostoru, která si vyžádala 31 milionů korun, o téměř pět let zpozdili odpůrci kácení kaštanů. Část původní aleje proto zůstala zachována a pokácené stromy nahradily nové několikametrové sazenice.
    "Z celkového řešení je to první etapa. Je to prostranství takzvaných Bakalářů, kdy uzavíráme okruh prstence kolem středu města, kde kdysi vedly hradební příkopy," řekl dnes ČTK starosta Miroslav Sládek. Vysvětlil, že rekonstrukce prostoru tak navázala na obnovení parkánů a vybudování promenády kolem Otavy ke Kamennému mostu v předchozích letech.
    Po letech sporů města s odpůrci kácení některé původní kmeny na místě zůstaly. "Je malé zklamání, že se nepodařilo alej vysadit kompletně celou novou. Bylo by to pro příští generace, že stromy stejného stáří by rostly rovnoměrně," uvedla architektka Kateřina Vávrová. Společně se spoluautorem projektu Karlem Lapkou ale ocenili především řemeslné zpracování návrhu.
    Prostor, ve kterém se nacházela první písecká latinská humanistická škola v roce 1565, dotvořily kamenné lavice uspořádané do řad. Další umělecké prvky připomněly historickou kašnu či naznačily průběh původních městských hradeb.
    Někteří obyvatelé Písku ale nejsou s výsledkem spokojeni. "Je to pomníkem malosti písecké radnice, že není ochotna veřejné věci diskutovat s  občany," podotkl odpůrce projektu Martin Zborník. Ubylo podle něj zeleně a za šťastné řešení nepovažuje ani kamenné lavice.
    Při archeologickém výzkumu Bakalářů, který loni a letos přestavbu prostoru doprovázel, odborníci prozkoumali základy renesanční školy. Objevili dvě studny, pět žárových hrobů z  13. až 12. století před naším letopočtem a tři kamenné komory ze střední doby bronzové, tedy zhruba z období 15. století před naším letopočtem. Představují zcela mimořádný nález, neboť jejich odkrytí v prostoru městského historického jádra je ve střední Evropě neobvyklé. Objevené historické artefakty se také stanou ozdobou této lokality.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
fotky
tea
15.05.09 12:14
Fotky třeba zde:
Berny
21.05.09 01:16
zobrazit všechny komentáře

Související články