Petici proti domům U Nikolajky podepsalo 2000 místních obyvatel

Vložil
ČTK
07.03.2014 12:05
Praha

Nová Nikolajka, Central Group; zdroj: praha5.zeleni.cz

Praha - Pod petici proti výstavbě obytných domů v ulici U Nikolajky na Praze 5 se podepsalo na 2000 lidí. Dva domy na Smíchově začala stavět firma Central Group a podle místních jsou domy předimenzované a zhorší dopravu a životní prostředí v okolí. Kritici stavby zároveň tvrdí, že firma překročila míru maximální povolené zastavěnosti pozemku, a to zhruba o 20 procent. ČTK to sdělil předseda Strany zelených v Praze 5 a zástupce platformy ZaPět Lukáš Budín. Developer již dříve deklaroval, že má všechna potřebná povolení a staví v souladu se zákonem. Vyjádření firmy Central Group ČTK shání.

    "Petice i s urbanistickým posudkem byly předány magistrátu hlavního města a ministerstvu pro místní rozvoj," uvedl Budín.
    Developerská firma Central Group chce v lokalitě postavit dva domy s více než stovkou bytů. Stavbu zahájila společnost v prosinci loňského roku, když na pozemku vykácela zhruba 400 stromů.
    Protestující obyvatelé, kteří založili občanské sdružení, zároveň tvrdí, že developer překračuje zákonem stanovenou míru maximální zastavěnosti pozemku. "Central Group překročil míru využití území o 2700 metrů čtverečních obytné plochy, to činí zhruba 20 procent z celkové obytné plochy samotného projektu," uvedl Budín s tím, že si lidé nechali zpracovat posudek od architekta.
    Geotechnická studie, kterou si nechalo občanské sdružení zpracovat na ČVUT, pak poukazuje rovněž na možné narušení stability přilehlého svahu a ohrožení stávajících domů sesuvem půdy v ulicích Nad Mrázovkou a U Mrázovky.
    Protestující obyvatele podpořilo také vedení radnice Prahy 5, která se připojila k probíhajícím žalobám na stavební projekt.
    Firma Central Group již v minulosti uvedla, že staví v souladu se zákonem a že má všechna potřebná povolení. "Na základě pravomocného stavebního povolení byla zahájena stavba a předpoklad jejího dokončení je do poloviny roku 2015," uvedla pro ČTK mluvčí firmy Martina Pavlisová již v prosinci 2013, kdy stavba započala.
    Protesty proti stavbě začaly již v roce 2004. Firma na Nikolajce chce vystavět dva bytové domy s více než stovkou bytů. Místní obyvatelé se bojí, že výstavba zhorší kvalitu života, zlikviduje zeleň a zatíží ulice novou dopravou.

Ortofoto z Katastru nemovitostí - na parcelách 2469 (vlevo) a 2400 a 2399 (vpravo) už jsou pokácené stromy; zdroj: praha5.zeleni.cz

Ortofoto z Katastru nemovitostí - na zvýrazněné parcele 2469 má stát horní budova B, na zvýrazněných parcelách 2400 a 2399 dolní budova A; zdroj: praha5.zeleni.cz
0 komentářů
přidat komentář