Pět let po požáru zůstává Zámek v Zahrádkách stále v troskách

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
28.01.2008 16:50
Brno

Zahrádky (Českolipsko) - Pět let uplyne ve středu od požáru, který zničil Zámek v Zahrádkách na Českolipsku. Za tu dobu se na historickém objektu mnoho nezměnilo. Objekt sice získal provizorní střechu, aby do něj nezatékalo, jinak ale dál zůstává v troskách. Obnova rozsáhlého areálu bude stát stovky milionů korun. Karlova univerzita, která je jeho vlastníkem, už se loni pokusila získat prostředky na jeho opravu z evropských fondů, zatím ale neúspěšně. ČTK to dnes řekl mluvčí univerzity Václav Hájek.
    Podle Hájka oslovila univerzita v minulém roce několik evropských fondů. Projekt obnovy zámku byl sice vyhodnocen kladně, kvůli ekonomické náročnosti se ale do užšího výběru nedostal, a škola tak dotace nezískala. "Univerzita sama stamiliony na rekonstrukci zámku nemá, hledáme proto investora, který by spolu s námi zámek zrekonstruoval a provozoval tak, aby provoz odpovídal poslání veřejné vysoké školy," řekl Hájek.
    Barokní památka ze druhé poloviny 16. století patří k nejcennějším objektům na Českolipsku. Plameny zámek zachvátily 30. ledna 2003. Oheň tehdy vypukl v podkroví a postupně se rozšířil na celou budovu. Propadla se při něm střecha a další dvě patra. Podle hasičů, kteří s ohněm bojovali několik dní, byla příčinou požáru zřejmě nedbalost či technická závada. Ze zámku pak zbyly jen obvodové zdi a do objektu více než rok pršelo, než dostal alespoň provizorní střechu. Oheň napáchal škody za více než 150 milionů korun.
    Podle pracovníka památkového ústavu Petra Feigeho požár památku hodně poničil, připravil ji především o unikátní mansardovou střechu. Kvůli vlhkosti se navíc v dřevěných konstrukcích objevila dřevomorka. Zajímavé věci ale oheň také pomohl odhalit. "Odkryly se nástěnné malby, které byly do té doby ukryty pod omítkou a také venkovní sgrafita, která jsou o to zajímavější, že byla uvnitř objektu," řekl Feige. Proto památkáři nařídili provést nový stavebně-historický průzkum, který je podmínkou k přípravě projektu rekonstrukce zámku.
    V závěru loňského roku zařadili památkáři zámek na seznam nejohroženějších památek v Libereckém kraji. Celkem je podobných objektů na seznamu 31. "Mrzí nás, že zatím nezačaly žádné práce na záchranu objektu, i když si uvědomujeme finanční náročnost projektu," řekl dnes ČTK ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec. Pomalým postupem prací na obnově zámku jsou rozčarováni i obyvatelé obce, i když, jak dnes poznamenal starosta zahrádek Ladislav Chvojka - na první pohled nemusí náhodný turista poznat, jak je známek zničený. "O park se univerzita stará a v noci je zámek dokonce nasvícený," řekl Chvojka.
    Zničení zámku paradoxně pomůže k záchraně dalších památek v malé obci. Bezprostředně po požáru totiž úřad vyhlásil veřejnou sbírku na jeho záchranu, kde se postupně nasbíralo 300.000 korun. "Univerzita o tyto prostředky zájem nemá, protože ve srovnání s náklady rekonstrukce jsou to peníze zanedbatelné, dohodli jsme se proto s krajským úřadem, že za ně opravíme dvě památkově chráněné sochy v obci," řekl starosta. Zahrádky jsou od roku 1995 památkovou zónou a mají na svém území 11 památkově chráněných objektů. Vedle soch sv. Starosty a sv. Archanděla Michaela také několik venkovských usedlostí, kostel sv. Barbory, silniční mostek nebo třeba Novozámecký rybník.
0 komentářů
přidat komentář

Související články