Pece ve Vojtěšské huti v Kladně mají šanci být kulturní památkou

Zdroj
Roman Jireš
Vložil
ČTK
20.09.2007 15:20
Kladno

Kladno - Ministerstvo kultury zvažuje návrh, aby se Vápenné pece v areálu bývalé Vojtěšské huti, známé také pod názvem Koněv, staly národní kulturní památkou. Ministerstvo nyní čeká na odborné posudky, poté může celou záležitost předat hodnotící komisi. Hodnotí návrhy, o nichž je nutné vést diskusi. ČTK to řekl člen komise a ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT Benjamin Fragner.

Šance, že se část hutí v areálu bývalé Poldi stane kulturní památkou, jsou podle Fragnera poměrně velké. Proti není ani současný majitel objektu, společnost První železářská Kladno.
"Tento objekt stojí za to zachránit. Přestože se už nezachoval v původní podobě, stal se určitým symbolem a navíc má různé technické zvláštnosti," uvedl Fragner. Připomněl, že národní kulturní památkou se například již stal průmyslový areál v Dolní oblasti Vítkovic známý jako Ostravské Hradčany.
Pro prohlášení hutí Koněv kulturní památkou se vyslovila také Eva Dvořáková z kladenského pracoviště Národního památkového ústavu. Za jak dlouho by se tak mohlo stát, však podle Fragnera není možné odhadnout. Může to trvat i několik let, záleží na doporučení památkových orgánů a dohodě s vlastníky.
Podle památkářů se někteří vlastníci objektů brání, aby významné stavby byly prohlášeny za kulturní památky. Bojí se nárůstu ceny za údržbu a zabezpečení takových staveb, případné omezení jejich podnikání.
Podle jednatele společnosti První železářská Kladno Jiřího Mráčka by v tom pro firmu, která je vlastníkem objektu hutí Koněv i části pozemků v okolí, neměl být žádný problém. "Nedávno jsme o celé záležitosti jednali s primátorem Jiránkem, jsme připraveni se částečně podílet na financování rekonstrukce vápenky, rozhodně se nesnažíme o likvidaci objektu," uvedl.
Problémem podle Mráčka může být značná devastace hutí za poslední dva roky, kdy si zloději odnesli množství kovových částí hutí a nikomu se nedaří zabránit jejich permanentnímu poškozování. Rozkrádání majetku různých firem působících v areálu bývalé Poldi neustalo ani po červencovém neštěstí, kdy se část jedné haly zřítila a zasypala skupinu zlodějů kovů. Dva lidé zahynuli a čtyři skončili v nemocnici.
Čtyři šachtové vápenné pece v areálu bývalé Vojtěšské huti-Koněv byly postaveny v letech 1927 až 1929. První dvě byly postupně uvedeny do provozu v srpnu a září 1928 a další dvě v říjnu 1929. S rozšířením vysokopecního provozu v huti zanedlouho čtyři vápenné pece nestačily a musela být postavena nová pec, která byla dokončena v roce 1940.
Ukončení provozu vápenných pecí souviselo se zastavením výroby surového železa v Kladně v roce 1975, kdy výroba přepáleného vápna ztratila smysl. Na přelomu 60. a 70. let byly zbořeny první dvě pece s označením č. I. a II. Do začátku roku 1997 byly z vápenných pecí č. III., IV. a V. odstraněny mostky, výtahy, kouřovody a veškerá strojní technologie.
0 komentářů
přidat komentář