Pardubice zvažují zřídit opět útvar hlavního architekta

Vložil
ČTK
20.08.2008 21:35
Pardubice

Pardubice - Po mnoha letech, kdy pardubický magistrát neměl zřízenou funkci či útvar hlavního architekta, by se tato situace mohla změnit. Radnice uvažuje, že takový specializované pracoviště zřídí. Řekl to dnes na tiskové konferenci tajemník města Martin Růžička.
    "Zvažujeme určité strukturální změny, zejména v oblasti urbanismu a architektury. Některé věci by se po reorganizaci úřadu měly dotáhnout," uvedl Růžička. Podle primátora Jaroslava Demla zatím není jasné, zda by nová organizační jednotka nesla název útvar hlavního architekta.
    "Každopádně by to mělo být něco v tomto duchu, kde samosprávný prvek architektury, urbanismu a územního plánování bude mimo kompetenci stavebního úřadu, což má logiku," řekl Deml. Vedení města by se změnou mělo zabývat v září a říjnu.
    Útvar hlavního architekta jako samostatnou rozpočtovou organizaci měly Pardubice již počátkem 90. let minulého století, v roce 1992 byl zrušen, když většina jeho pracovníků odešla. Po delší odmlce zastávala post hlavního architekta Pavla Pannová, která skončila v roce 2003. Funkci útvaru hlavního architekta pak suploval odbor rozvoje a strategie, konzistentního a dlouhodobého ovlivňování urbanismu a architektury ve městě však nebyl schopen.
    V roce 2005 proto grémium architektů, volné sdružení architektů a dalších odborníků reprezentované jmény jako Lubomír Driml, Milan Košař či František Příborský, předalo magistrátu své prohlášení, v němž poukázalo například na to, že město nemá útvar hlavního architekta a komise rady pro urbanismus a architekturu má jen formální roli bez potřebné autority a pravomocí.
    Magistrát alespoň v roce 2006 zřídil "architektonický triumvirát", poradní orgán složený z architektů tří generací, Miroslava Řepy, Milana Košaře a Aleše Kloseho. I ten však zhruba po roce skončil. V současnosti stavební úřad žádný architektonický úsek zřízen nemá.
    "Mělo to vzniknout už dávno nebo se to spíše nikdy nemělo rušit. Nicméně je dobře, že se k tomu radnice chce odhodlat. Důležité ale je, aby se útvaru hlavního architekta podařilo udržet odbornou nezávislost. Jakmile bude zařazen pod odbor, který je ovlivňován politickými tlaky, tak nemůže správně fungovat," řekl ČTK architekt Košař, který řídil první architektonický orgán města do roku 1992. Odbor hlavního architekta má zřízen i královéhradecký magistrát, je oddělen od stavebního úřadu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
katastrofa
martin
21.08.08 12:02
zobrazit všechny komentáře