Pamětní deska a Kniha o architektovi Rudolfu Welsovi

žáku a spolupracovníkovi A.Loose

Zdroj
Michael Rund
Vložil
Tisková zpráva
31.08.2006 13:50
Odhalení pamětní desky Rudolfa Welse se koná v 15:00 dne 4.9.2006 před Hornickým domem (MDK) v Sokolově.

Od 15:30 bude na Malém sále Hornického domu probíhat křest knihy "Po stopách Rudolfa Welse", která pojednává o životě a díle tohoto architekta. Budou přítomni i dva vnuci architekta Welse.

Knihu bude možné zakoupit v Infocentru MDK v Sokolově, popř. Vám může být zaslána na dobírku objednáním na mailu rustika@volny.cz (Cena 200 Kč + poštovné)

Kniha je rozměru A4,130 stran, obsahuje řadu čb fotografií a osmistránkovou barevnou přílohu.


Architekt Rudolf Wels byl jednou z nejpozoruhodnějších osobností naší meziválečné architektury. Studoval na vídeňské Akademii u Fridricha Ohmanna. Ve Vídni navštěvoval i kurzy Adolfa Loose, jehož vliv byl pro jeho budoucí architektonickou tvorbu velmi značný. Od 20. let 20. století působil Rudolf Wels v Karlových Varech. V letech 1921-1922 zde přestavěl a postavil nové objekty proslavené sklářské firmy Moser. Není také bez zajímavosti, že pro firmu Moser navrhoval řadu nápojových souprav a váz s výtvarnými dekory. Ty pak byly velice úspěšné na Mezinárodní výstavě dekorativních a průmyslových umění, pořádané v roce 1925 v Paříži.
V letech 1923-1925 vypracoval projekt pro Hornický dům v Sokolově, kde o rok později postavil i dvě školní budovy - německou měšťanskou školu a českou školu. Mezi jeho nejzdařilejší práce vůbec však patří budova nemocenské pojišťovny (dnes Poliklinika) na náměstí Milady Horákové, lázeňský dům Bellevue a také budova Lázní VI v Karlových Varech. Ve 30. letech se Rudolf Wels přestěhoval do Prahy, kde založil ateliér spolu s ing. Guido Lagusem. V roce 1942 byl Wels internován v Terezíně a následující rok odeslán do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se již on, ani jeho manželka a jeden ze synů nevrátili. Tak jako mnoho jiných, pro které byl německý jazyk jazykem mateřským, zařadil se i Rudolf Wels mezi“zapomenuté“ osobnosti meziválečného Československa.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
http://mujweb.cz/www/wels
M.Rund
01.09.06 11:59
zobrazit všechny komentáře