Památník u Svobodné Evropy chce postavit přes 80 umělců

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
13.07.2007 15:20
Praha

Praha - Památník u nového sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v Praze na Hagiboru chce postavit přes 80 autorů. Vítěze soutěže vybere rozhlasová stanice počátkem letošního podzimu. ČTK to dnes řekla Anna Rausová z oddělení komunikace RFE/RL. Instalace památníku se plánuje na květen 2008. Dokončení objektu, do něhož se stanice bude stěhovat z budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy, se plánuje na srpen příštího roku.
    RFE/RL obdržela 82 návrhů na památník, uvedla Rausová s tím, že konečný počet se asi ještě zvýší. Uzávěrka soutěže byla 29. června. Protože ale návrhy přicházejí poštou nejen z České republiky, ale i z USA a dalších zemí, vyhlašovatel soutěže musí počkat, až dostane všechny projekty, které byly na poštu podány právě 29. června.
    O přestěhování rádia sídlícího od roku 1995 v budově bývalého Federálního shromáždění se začalo uvažovat po útocích na New York a Washington 11. září 2001. Nové místo hledala Praha a Česká republika dlouho, na Hagiboru se začalo stavět loni v říjnu.
    Památník by měl reprezentovat základní poslání rozhlasové stanice - svobodu, svobodu slova, otevřenost, pospolitost, důstojnost, sílu a dobrou vůli. Pořadatelé velmi oceňují široký zájem, který o soutěž umělci projevili, i velký počet podaných návrhů.
    Číslo je vysoké, těžko se však srovnává s podobným, neboť často bývají obdobné soutěže pořádané jinak. V Praze se konala soutěž na umístění veřejné plastiky naposledy v případě pomníku obětem odboje za druhé světové války, který rok stojí na Klárově. Soutěž však nebyla otevřená, ale vyzvaná - pořadatelé oslovili umělce, které si sami vybrali. Navíc pomník vytvořil nikoli vítěz soutěže, ale ten, kdo se umístil na druhém místě. Radní Prahy 1 po intervenci Českého svazu bojovníků za svobodu upřednostnili před projektem Davida Černého sochu Vladimíra Preclíka.
    Výzvou několika umělcům se vybírala i socha Sigmunda Freuda pro Kozí plácek, jejíž umístění zpochybnilo místní referendum. Otevřená soutěž se konala před několika lety na projekt pomníku obětem komunismu. Zúčastnilo se jí 35 autorů, vítězný projekt zahrnuje sochy Olbrama Zoubka, který spolupracoval s architekty Zdeňkem Hölzelem a Janem Kerelem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články