Památník Hodonín u Kunštátu se teď neotevře, příprava se zastavila

Vložil
ČTK
29.06.2017 19:25
Praha



Praha - Památník v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy se zatím neotevře. Fungovat měl začít v červenci, přípravy se ale pozastavily. Důvodem jsou nejasnosti kolem toho, kdo bude expozice provozovat a jak by měly vypadat. Vyplývá to z vyjádření ministerstev školství a kultury a vládní rady pro záležitosti romské menšiny. Vybudování památníku má na starosti pedagogické muzeum ministerstva školství, vládní rada ale žádá kabinet o převedení areálu pod resort kultury a jeho muzeum romské kultury.

"Pedagogické muzeum pozastavilo práce na expozici, neboť se jedná o účelové prostředky zhruba 95 milionů korun, které jsou vynakládány na vybudování památníku. Termín otevření se plánoval v souladu s dokončením expozice. Otevření souvisí s rolí správce," uvedlo ministerstvo školství. Pokud se podle něj místo převede, bude se muset na termínu otevření dohodnout ministerstvo kultury se svým muzeem romské kultury.

Stavba je hotová už rok. Do konce letošního června měla být dokončena i expozice. Zkušební provoz měl začít v červenci, v srpnu se pak památník měl otevřít pro veřejnost.

V takzvaném cikánském táboře v Hodoníně u Kunštátu protektorátní úřady shromáždily od srpna 1942 do září 1943 moravské Romy před jejich transportem do Osvětimi. Zařízením prošlo 1396 dětí a dospělých, 207 z nich v něm zemřelo. Později tábor sloužil jako lazaret pro rudoarmějce a poté jako internační středisko pro odsun Němců. V 50. letech tam byl po dva roky tábor nucených prací. Za socialismu na místě vyrostl rekreační areál.

S jeho majiteli se na odkupu dohodl v roce 2009 tehdejší ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Muzeum romské kultury mělo na místě vybudovat vzdělávací centrum romského holokaustu. Areál pak vykoupilo ministerstvo školství a vybudování památníku romského holokaustu dostalo od vlády za úkol jeho pedagogické muzeum. Vládní rada pro záležitosti romské menšiny kritizuje to, že z názvu vypadlo spojení "romský holokaust". Zařízení má připomínat i internační středisko pro Němce a tábor nucených prací. Rada žádá, aby "ústředním tématem" zůstala romská historie.

"Rada vlády jednala bez znalosti scénáře, a proto došlo k nepochopení z její strany, neboť expozice je z 90 procent věnovaná romskému tématu a romskému holokaustu," uvedlo ministerstvo školství.

Podle ministerstva kultury by se památník měl pod muzeum romské kultury převést k 1. lednu 2018. "Dořešit se musí především financování provozu památníku," uvedl resort kultury s tím, že nyní náklady na provoz propočítává. Ministerstvo školství má podle svého tiskového oddělení už rok hotový materiál o dalším fungování areálu a jako podklad ho předalo druhému resortu, ten ale nyní musí přijít s vlastním návrhem.

Ministerstvo školství mělo na vybudování k dispozici podle vládní zprávy o stavu romské menšiny zhruba 98,6 milionu korun. Do konce loňska investovalo 85,7 milionu, z toho se 20 milionů použilo na odkup areálu.

O převodu a jeho postupu by měla rozhodnout vláda. Kdy věc projedná, není zatím jasné.
0 komentářů
přidat komentář

Související články