Památkově chráněný palác Morgensternových změní vlastníka

Vložil
ČTK
19.08.2015 20:45
Brno


Brno - Památkově chráněný palác Bernharda a Samuela Morgensternových v Brně patrně v nejbližších dnech změní vlastníka. Zatím neznámý investor za něj ve výběrovém řízení nabídl více než 30 milionů korun. ČTK informaci o prodeji domu potvrdil Juraj Tréger ze společnosti Realspektrum, která prodej zajišťuje.
    Dům na rohu Štefánikovy a Kotlářské ulice v minulosti fungoval například jako správní budova druhého největšího brněnského pivovaru a sladovny Moravia nebo v něm sídlil Červený kříž.
    "Kupní cena přesáhla požadovaných 30 milionů korun. Kupní smlouva je v současné době na zápisu do katastru nemovitostí," uvedl pouze Tréger.
    Palác Bernharda a Samuela Morgensternových je z let 1886 až 1887. Na prodej je v souvislosti s insolvenčním řízením společnosti ADAPO Brno, spol. s r.o., která je v likvidaci.
    Palác je kulturní památkou od roku 2009. "Objekt představuje ve své dispozici pozoruhodnou ukázku palácové stavby pozdního historismu kombinující funkci rodinného apartmá v jižní části s úřadovnami firemní centrály v severní části," uvedl už dříve Aleš Homola z brněnského Národního památkového ústavu.
    Podle něj jsou hodnotná i průčelí objektu nebo nároží do křížení ulic Kotlářská a Štefánikova s arkýřem. Stavba v některých prvcích nese podle odborníků výrazné znaky svého tvůrce - architekta Josefa Nebehostenyho. "Celý objekt je dobře dochován včetně řady cenných uměleckořemeslných detailů," uvedl Homola.
    Objekt fungoval jako firemní centrála Morgensternovy sladovny a později pivovaru Moravia, který patřil k největším na Moravě. Samuel Morgenstern působil v pivovarnictví a sladovnictví. Pronajaté měl pivovary v Brně-Řečkovicích a Králově Poli. Podílel se i na založení pivovaru Moravia, který na místě fungoval až do hospodářské krize za první republiky, kdy byla výroba zastavena. Posledním významným vlastníkem a nájemcem objektu byl Červený kříž, dnes je palác prázdný. Z vedlejšího pivovarského areálu zbylo jen torzo sladovny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články