Památkářům se nelíbí navržená studie revitalizace zlínského zámku

Vložil
ČTK
17.12.2014 22:50
Zlín

Zlín - Národní památkový ústav (NPÚ) nesouhlasí s podobou studie revitalizace zlínského zámku, kterou nechala u architekta Pavla Míčka zpracovat obecně prospěšná společnost Zlínský zámek. Společnost má objekt, který je v majetku města, pronajatý. Památkáři považují některé zásahy do zámku za nepřijatelné, kvůli nim zanikne velké množství historických konstrukcí, sdělila dnes ČTK pracovnice kroměřížského pracoviště NPÚ Anna Slezáková. Nejvýraznějším zásahem ve studii je umístění moderní nástavby, která nahradí současnou střechu zámku.

    K zámku by podle studie také přibyla výtahová šachta, změnila by se i podoba nádvoří. Památkáři však poukazují na to, že návrh předložený veřejnosti s nimi nebyl v průběhu zpracování konzultován. "Tento návrh pracuje s poměrně razantními zásahy do organismu památky. Mimo jiného se zvažuje i zboření části arkádových chodeb na zámeckém nádvoří, stržení střechy, odstranění části historických architektonických detailů fasád," uvedla Slezáková.
    Zlínský zámek je podle památkářů cenným dokladem panského sídla, které se stavebně formovalo od středověku do 20. století. "Dnes zámek představuje nejstarší objekt dochovaný v centru Zlína, dlouhodobé a významné centrum, kolem něhož se po téměř 500 let město vyvíjelo," uvedla Slezáková.
    Míček právě postupným vývojem objektu odůvodňuje své navržené zásahy. "Nevznikla (památka, pozn. red.) v jednu danou epochu, ale z původní tvrze, a neustále se dostavovala až do dnešní podoby. To neustálé dostavování, které probíhalo napříč 500 lety, je klíčovým motivem k další práci s touhle budovou. Je to pokračování toho, co se tady děje 500 let," řekl už dříve ČTK Míček.
    Podle jeho studie by v zámku po revitalizaci mělo být moderní městské muzeum s důrazem na architekturu, obřadní síň, ateliéry designérů a dalších kreativních umělců, hotel, restaurace i kavárna. Nová náplň budovy by však měla být podle památkářů volena s ohledem na možnosti a prostory stávající budovy. Ústav je podle Slezákové "připraven ke spolupráci na vzniku kvalitního záměru, který by respektoval a uchoval památkové hodnoty zámku".
    Míčkův návrh vzbudil mezi obyvateli města rozruch, studii většinou negativně komentují také na sociálních sítích. Město zatím nechce Míčkovu studii více komentovat. "Je to první návrh, bude se o něm ještě diskutovat. Záměr rekonstruovat zámek je určitě krok správným směrem," uvedl primátor Miroslav Adámek (STAN). Obyvatelé města se k návrhu budou moci vyjádřit v anketě.
    Zámek byl rok pro veřejnost uzavřený, loni se z něj vystěhovalo muzeum a krajská galerie do nového Baťova institutu. Město poté hledalo pro objekt využití. Pronajalo ji společnosti Zlínský zámek, která v něm otevřela galerii, pořádá různé akce a snaží se o jeho obnovu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Tzv. "Miceks Theorem"
Dr.Lusciniol
24.12.14 02:37
zobrazit všechny komentáře

Související články