Památkáři zkoumají možnost odvětrávání katedrály sv. Víta

Zdroj
Štěpán Pellar
Vložil
ČTK
19.08.2009 00:05
Praha

Praha - Památkáři zkoumají možnost odvětrávání svatovítské katedrály v Praze, která patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější tuzemské pamětihodnosti. Stav památky negativně ovlivňuje kolísání teploty a vlhkosti, a to zvlášť v obdobích, jako bylo letošní vlhké léto. ČTK o tom dnes řekl Petr Měchura z Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky. S výraznými změnami jejího provozu se prý ale zatím nepočítá.
    "Pokoušíme se vyvinout systém, jak prostor katedrály odvětrávat," řekl Měchura. V klenbě jsou prý prostupné svorníky i menší otvory, do nichž se zavěšovaly vlajky nebo látky. Díky nim by se v katedrále možná dalo větrat. "V současnosti provádíme měření v  kapli svatého Václava," doplnil Měchura. Na vlhkost prý špatně reagují zejména varhany v kapli. Nevhodné klima ale poškozuje také mobiliář, nástěnné malby i  zdivo.
    K určitě stabilizaci přispěla výstavba vstupních zádveří v roce 2007. Ty podle Měchury do určité míry omezují pronikání vnějšího vzduchu do katedrály. "Protože se díky zádveří podařilo částečně omezit infiltraci vnějšího, často prudce se měnícího klimatu, teplota interiéru není z  klimatologického hlediska problémová. Horší je to s vlhkostí vzduchu," řekl ČTK.
    Podle něj dech a pot jednoho člověka za hodinu vyprodukuje skoro centilitr vody. Proto si stoupající návštěvnost katedrály roku 2007 vynutila regulaci provozu. "Fronta, která se dnes tvoří před katedrálou, respektive vedle katedrály ve Vikářské ulici, se dříve tvořila v jejím interiéru, což logicky negativně ovlivňovalo klima katedrály," řekl Měchura.
    Dalším opatřením prý byla instalace speciálních čisticích zón. Ty nejsou tak podstatné kvůli nečistotám, ale kvůli omezení zanášené vody na obuvi návštěvníků. Dříve podle Měchury byla při deštích podlaha katedrály mokrá až po transept, což je příčná chrámová loď, která slouží k oddělení presbytáře od hlavní lodi katedrály. Dnes je tento problém odstraněn.
    Katedrála byla prý dimenzována pro liturgický provoz. "Z klimatologického hlediska lze říci, že to je její optimální využití," řekl Měchura. S dalšími výraznými změnami provozu se ale zatím nepočítá. "Návštěvnímu provozu by prospělo jeho rozložení v provozní době, protože dnes kulminuje mezi 10:00 - 13:00," řekl.
    Katedrála, zasvěcená svatému Vítovi, Václavovi a Vojtěchovi, sloužila během své existence nejen náboženským obřadům, ale stala se i významným politickým centrem českého státu. Její základní kámen byl položen v roce 1344. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků, šlechticů a církevních hodnostářů. Ukrývá také české korunovační klenoty, jeden ze symbolů české státnosti.
    O vlastnictví katedrály se také již řadu let vede spor mezí katolickou církví a státem. Nejvyšší soud letos v březnu rozhodl, že katedrála patří státu. Církev ale podala stížnost k Ústavnímu soudu.
0 komentářů
přidat komentář