Památkáři v Lokti otevřeli konzultační středisko pro veřejnost

Zdroj
Pavel Peňás
Vložil
ČTK
17.03.2011 17:15
Loket (Sokolovsko) - Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Lokti dnes otevřelo konzultační centrum pro veřejnost. Centrum by mělo přispět k otevřenosti památkového ústavu vůči veřejnosti a hlavně stavebníkům, uvedla dnes v Lokti generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

    "Konzultační dny máme i na jiných pracovištích, ale formou konzultačního centra nejsou konzultace realizovány téměř nikde. Oceňuji, že loketské pracoviště přišlo z novým modelem, jak konzultovat směrem k veřejnosti, vlastníkům památek a projektantům zásahy do památkových objektů. Uvidíme, jaké budou výsledky po několika měsících," uvedla Goryczková.
    Podle památkářů by vlastníci, když se rozhodnou opravovat památky, měli projekt konzultovat už ve fázi příprav. To se ale často neděje a projektanti přijdou na pracoviště NPÚ s už hotovým projektem. Stává se tak, že jej památkáři odmítnou.
    Konzultační centrum vzniklo v uvolněných prostorách pracoviště. Podle Tomáše Karla, odborného náměstka loketského NPÚ, zatím pobočka příliš prostoru pro konzultace neměla, zvláště pokud bylo potřeba sejít se s větším počtem lidí.
    Loketští památkáři chtějí zároveň využít prostory konzultačního centra k prezentaci zajímavých příkladů z památkové oblasti. Nyní jsou v centru k vidění ukázky historického cihlářství.
    Na loketské památkáře, kteří mají působnost pro celý Karlovarský kraj, se ročně obrátí tisíce stavebníků. Konzultační centrum bude v Lokti otevřeno v pondělí, úterý a středu. Kromě majitelů památek a stavebníků jej ale budou moci využít například i studenti, památkáři a další zájemci o památkovou ochranu.
0 komentářů
přidat komentář