Památkáři regulují stavební zásahy na střechách v Praze

Vložil
ČTK
13.07.2015 22:30
Praha

Praha - Pražští památkáři vydali příručku, která reguluje stavební zásahy na střechách v památkových lokalitách. Stavebníkům dávají návod jaké úpravy, střešní krytina a klempířské prvky jsou pro pražské střechy vhodné a které nejsou přípustné. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický.

    Příručka se zaměřuje na oblast pražské památkové rezervace, především Staré a Nové Město, Hradčany nebo Josefov, ale i na památkové zóny, mezi které patří třeba Ořechovka, Dejvice a Bubeneč, ale i Vinohrady a Karlín. Za cíl si klade zastavit postupnou degradaci vzhledu střešní krajiny.
    Příručka přehledně i s fotodokumentací prezentuje vhodné způsoby oprav pražských střech. Za nevhodnou mimo jiné označuje nepůvodní krytinu, třeba betonové tašky nebo plechovou krytinu. Stavaři by mimo jiné neměli odstraňovat a zjednodušovat ozdobné střešní prvky, odstraňovat komíny, komínové lávky a světlíky.
    Útlá publikace se zaměřuje i na obnovu historických krovů a vzhled podkrovních prostor a popisuje doporučený způsob preventivních zásahů. Způsob a rozsah oprav je přitom dán stářím střechy, historickým stylem a hodnotou objektu, píše se v příručce.
    Nedávno přišli pražští památkáři mimo jiné s návodem na regulaci reklamy v památkově chráněných lokalitách a s úpravou pravidel pro umisťování restauračních předzahrádek.
0 komentářů
přidat komentář