Památkáři nesouhlasí s nátěrem lamp na mostě Legií

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
07.11.2012 20:00
Praha

Praha - Lampy na mostě Legií dostaly v říjnu nový nátěr, který povedla firma spravující tato svítidla. Změna je patrná na první pohled, namísto patiny, jíž bývají podobné památky opatřeny, jsou celé lampy natřeny tmavě zelenou barvou. Národní památkový ústav (NPÚ) kvůli tomu dal pražskému magistrátu a Praze 1 podnět k zahájení správního řízení.
    
Památkový odbor magistrátu podnět prošetřuje, pokud jej shledá závažným, přijme potřebná opatření, řekla ČTK mluvčí magistrátu Tereza Králová.
     "K natření mostu došlo bez odborného vyjádření NPÚ, o jehož vypracování nebyl NPÚ vůbec požádán," řekla dnes ČTK mluvčí NPÚ Dita Roubíčková. Chybu udělali pracovníci společnosti Eltodo. Omylem natřeli nejen sloupy, ale i jejich dominantní bronzové prvky - spodní části opatřené dvířky s figurálními reliéfy a květinovými motivy.
     "Obnovu a údržbu takovýchto prvků je potřeba řešit v součinnosti s  odborným restaurátorem. Bohužel, provedeným zásahem došlo k poničení ušlechtilé patiny, která na mědi vzniká velmi dlouhou dobu. Nyní bude nutné stávající zelený nátěr odstranit co nejšetrněji, aby nedošlo k ještě většímu poškození zmíněných zdobných prvků," uvedla mluvčí.
     O změně podoby lamp psal už v  říjnu na internetu výtvarník Viktor Karlík, který si jí všiml. Připomněl, že zelená patina vzniká na mědi i bronzu velmi dlouho, což lze pozorovat při opravě památek, kdy nové měděné okapy či části střech a věží nejprve ztmavnou do hněda, pak zčernají a teprve následně se vlivem povětrnostních okolností začne postupně vytvářet patina zelená. Vzniká tak takzvaná ušlechtilá patina, která kov nebo jeho slitinu chrání a zároveň vytváří nezaměnitelný estetický charakter.
     Takovouto patinu ale není jednoduché bez dlouhodobých povětrnostních vlivů simulovat, její vznik je proces na desetiletí. Při kultivovaném restaurování soch se proto hledí na to, aby dosavadní patina byla pokud možno zachována, a není-li jiné cesty, pak odborně simulována.
0 komentářů
přidat komentář

Související články