Otevření Arcidiecézního muzea v Olomouci přihlížely stovky lidí

Zdroj
Martina Šaradínová
Vložil
ČTK
02.06.2006 12:35
Olomouc

Olomouc - Za zvuku slavnostních famfár, ale i za doprovodu vydatného deště dnes bylo v Olomouci slavnostně otevřeno Arcidiecézní muzeum. Slavnostní ceremoniál musel být kvůli nepřízni počasí přesunut do sousední katedrály svatého Václava. I tak otevření muzea, jež je ojedinělé svého druhu ve střední i východní Evropě, přilákalo stovky lidí. Lidé si v něm budou moci prohlédnou na 300 exponátů ve stálé expozici a dalších 100 na krátkodobé výstavě Poklady francouzského středověkého umění v českých a moravských sbírkách.
"Není špatně, že nám prší štěstí," komentoval nesnáze s počasím ministr kultury Vítězslav Jandák. Podle něj není náhoda, že Arcidiecézní muzeum vzniklo právě v Olomouci, neboť dokládá bohatou historii centra Hané. Ministr rovněž připomněl, že ode dneška se olomoucké Muzeum umění vrací spolu s Arcidiecézním muzeem pod správu státu. "Kdybych měl být přízemní, řekl bych, že převod pro nás znamená velikou zátěž. Ale protože si myslím, že jde o absolutně unikátní záležitost nejen v rámci republiky, je to pro nás čest. Dělal jsem vše pro to, abychom se na převodu dohodli s Olomouckým krajem," řekl ČTK Jandák.
Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je symbolické, že déšť dnes zájemce o muzeum zahnal pod střechu chrámu. Rovněž většina vystavených exponátů totiž byla vytvořena pro kostely. "Jsem rád, že se našla taková konstelace lidí a dobré vůle, že se dávný sen stal skutečností," řekl při slavnostním zahájení arcibiskup.
Vedle jedné z nejkvalitnějších středoevropských sbírek starého malířství umožní muzeum návštěvníkům shlédnout vynikající případy gotického i barokního sochařství, ale i různorodé exponáty od sbírek prací ze slonoviny až po proslulý kočár biskupa Troyera, liturgické předměty a mešní textilie.
Arcidiecézní muzeum vzniklo v části národní kulturní památky Přemyslovský hrad. Na návrší je podle archeologů doloženo osídlení v trvání 6000 let. Myšlenka restaurace olomouckého hradu se objevila již koncem 19. století. Základním impulzem k její realizaci se ale stala návštěva papeže Jana Pavla II. v Olomouci. V roce 1998 se uskutečnila architektonická soutěž a o dva roky později se začalo stavět. Rekonstrukce objektu stála zhruba 270 milionů korun. Arcidiecézní muzeum si budou moci zájemci do neděle prohlédnout zdarma.

> více informací
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Byl jsem tam
sicomoro
02.06.06 02:33
LIGHT-RECENZE NA ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM
de ardoise
05.06.06 09:24
je to fakt super
Prm
08.06.06 02:08
ad. Prm
pk
08.06.06 07:04
zobrazit všechny komentáře

Související články