Ostravští zastupitelé neprodloužili termín pro dostavbu "skeletu"

Vložil
ČTK
10.06.2015 22:40
Ostrava

Ostrava - Ostravští městští zastupitelé se dnes rozhodli nevyhovět žádosti společnosti Red House Development o prodloužení lhůty pro dostavbu takzvaného skeletu naproti Domu kultury města Ostravy. Společnost původně požadovala prodloužit lhůtu o pět let. Nakonec ale předložila zastupitelstvu i variantu, v níž avizovala dokončení objektu do roku 2017 a slibovala i další garance.

    Přestože zastupitelé lhůtu prodloužit odmítli, neznamená to podle primátora Tomáše Macury (ANO), že jednání o dalším osudu skeletu dál nemohou pokračovat, protože dnešní zastupitelstvo nerozhodlo o žádné výpovědi smlouvy se společností. Nejde tedy podle něj o žádné fatální a nezvratné rozhodnutí. "Dnešní rozhodnutí, že město neprodlouží dodatkem lhůtu pro ukončení výstavby objektu, neznamená žádný právní střet. Další právní kroky, by předpokládám, nastaly až ve chvíli, kdy by město rozhodlo o výpovědi té smlouvy," uvedl Macura, podle něhož tak stále existuje prostor pro další jednání.
    Zástupce společnosti Michal Štefl je přesvědčen o tom, že se společnost bude schopna nakonec s městem dohodnout. Skelet už v krajském městě chátrá zhruba 25 let. Společnost železobetonový objekt koupila v roce 2008 a podle Štefla původně pracovala na variantě, že by v objektu vzniklo Středisko správních činností, a následně jednala i o možnosti, že by v budově sídlila vědecká knihovna. Žádný z těchto projektů ale nakonec nevyšel. "Domnívám se, že vedení v Ostravě je parta rozumných lidí, kteří se nakonec budou chtít dohodnout, protože ten skelet není moc hezký. Domnívám se, že dojde k nějaké rozumné dohodě," uvedl Štefl. Podle něj společnost nemá žádný zájem dostavbu zdržovat. Další zástupci společnosti ale zároveň připustili, že dnešní rozhodnutí zastupitelstva může zkomplikovat pozici společnosti například při jednáních s bankami či dalšími partnery.
    Skelet společnost v minulosti odkoupila za přibližně 53 milionů korun, asi 20 milionů korun z této částky podle primátora zaplatila za projektovou dokumentaci k přestavbě, zbytek pak za skelet s pozemky. V aktuálním projektu slibuje přestavbu skeletu na polyfunkční objekt, který by bylo možné využít pro administrativu i bydlení. Slibuje, že už koncem roku 2016 bude mít skelet dokončeno opláštění a střechu a kompletně bude projekt hotov do konce roku 2017. Primátor už dříve uvedl, že pokud se obě strany nedohodnou a město smlouvu se společností vypoví, má předkupní právo k objektu a součástí právní dokumentace je i ujednání o smluvní pokutě, která je prakticky ve výši kupní ceny. Pokud by však situace dospěla takto daleko, je zřejmé, že by celý spor skončil u soudu, což dnes naznačovali i zástupci společnosti, která navíc vlastní pozemky v okolí objektu.
    Rozestavěný skelet měl být původně krajským sídlem komunistické strany. Po roce 1989 zůstal ve frekventované ulici 28. října jako torzo minulého režimu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články