Ostrava dál pracuje na proměně výstaviště, ubude kulturních budov

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
04.02.2012 18:25
Ostrava

Maxwan architects + urbanists

Ostrava - Při plánované proměně ostravského výstaviště Černá louka vznikne méně kulturních staveb, než se původně plánovalo. Útvar hlavního architekta v současné době dokončuje územní studii této oblasti. Město počítá se vznikem nové koncertní haly a ještě další budovy určené pro zatím nespecifikované kulturní účely, řekl ČTK hlavní architekt města Cyril Vltavský.

    Právě s komplexní proměnou Černé louky v novou městskou čtvrť s kulturními a vzdělávacími institucemi se město ucházelo o titul Evropské hlavní město kultury 2015, ale prohrálo v souboji s Plzní. Předloni vyhlásilo mezinárodní urbanistickou soutěž na zástavbu ostravského výstaviště Černá louka, kterou vyhrálo nizozemské architektonické studio Maxwan. Právě s touto firmou město nyní spolupracuje na dokončení územní studie, která má stanovit prostorové podmínky pro umisťování jednotlivých staveb.
    Podle Vltavského by územní studie měla pomoci zaručit, že území nebude v následujících letech využito k jiným účelům, například po změně politického vedení na radnici. Kvůli prohře v soutěži i finanční krizi ale město muselo své plány částečně přehodnotit, a z původního záměru tak vypustit některé stavby.
    "Územní studie bude trochu jiná než výsledný (soutěžní) návrh. I firma Maxwan uznala, že v době krize by území tak, jak je nakresleno v jejich návrhu, fungovat nemohlo," podotkl Vltavský.
    Město se kromě dokončení územní studie, která by mohla být hotovo zhruba do dvou měsíců, v současné době soustředí hlavně na přípravu stavby koncertní haly. V plánovacím období 2014 až 2020 by na ni chtělo získat peníze z Evropské unie. Podle odhadů by stavba měla stát zhruba miliardu korun a samo město by tak náročnou investici nezvládlo.
    Město si od newyorské společnosti, která se podílela na budování Opery v Sydney, už nechalo vypracovat technické podklady pro vyhlášení architektonické soutěže. Technické podklady řeší například parametry pro zvuk nebo zázemí koncertní haly.
    Podle vedoucího odboru ekonomického rozvoje magistrátu Václava Paličky bude samotné vyhlášení architektonickésoutěže pro město finančně náročné. Pokud bude chtít oslovit renomované architektonické společnosti, musí počít s výdaji okolo 30 až 40 milionů korun. "Architektonickou soutěž budeme vyhlašovat v momentě, kdy bude trochu více zřejmé, jakým způsobem budeme stavbu financovat," uvedl Palička s tím, že do té doby chce město připravit vše potřebné.
0 komentářů
přidat komentář

Související články