Ostrava chce na náměstí sochu připomínající Masaryka

Vložil
ČTK
21.10.2009 22:05
Ostrava

Ostrava - Město Ostrava by chtělo na centrálním Masarykově náměstí nové umělecké dílo, jež by připomínalo odkaz prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Autor nové plastiky by měl vzejít z veřejné výtvarné soutěže, kterou však chce město vyhlásit až poté, co se mu podaří najít potřebné finance. Město předpokládá, že náklady na plastiku i odměny pro tvůrce tří nejlepších návrhů budou téměř sedm milionů korun, řekl dnes novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).
    Podle Kajnara se na město obracela řada lidí, podle nichž důstojná památka na významného státníka na Masarykově náměstí chybí. Dosud je na něm umístěna pouze jeho bronzová busta. "Když se busta instalovala na spraveném náměstí tak byla diskuse o tom, zda je socha správná a neměla by tam být nějaká jiná," připomněl primátorův náměstek Lukáš Ženatý (ODS).
    Podle Kajnara by město na náměstí nechtělo mít klasickou sochu "postavy v kabátě", ale spíše modernější umělecké dílo, které by Masarykův odkaz připomínalo. Nová plastika by měla být umístěna v severní části náměstí.
    Snaha o zřízení pomníku prvnímu prezidentovi Československé republiky se v Ostravě datuje už od roku 1928, kdy byl na dnešním Prokešově náměstí položen dokonce jeho základní kámen, který měl však pohnutý osud. Pomník na náměstí nevznikl a základní kámen v  úkrytu přečkal druhou světovou válku, po níž byl několik let umístěn také v  budově ostravské radnice. Dnes je součástí sbírek Ostravského muzea.
    Oprava centrálního Masarykovo náměstí za zhruba 100 milionů korun byla dokončena v květnu 2007. Téměř 10.000 metrů čtverečních bylo nově vydlážděno žulou a mramorem, do dlažby byly vsazeny mosazné desky s historickými událostmi ve městě. Přímo z dlažby tryská v letním období průchozí fontána.
0 komentářů
přidat komentář

Související články