Ostrava a Plzeň postoupily v soutěži na evropské město kultury

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
09.12.2009 22:50
Praha

Praha - Do druhého kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 postoupily Ostrava a Plzeň. Hradec Králové jako třetí kandidát, ucházející se o tento titul, vyšel naprázdno. ČTK to po dnešním zasedání poroty oznámil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.
    "Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015 bude jmenováno jedno české a jedno belgické město. O belgickém nositeli titulu je už rozhodnuto - bude jím valonský Mons, který byl jediným kandidátem tamní soutěže," řekla ČTK vedoucí tiskového oddělení ministerstva Viktorie Plívová.
    "Pravidla neříkala, zda postoupí jedno, dvě nebo tři města. Komise měla pustit dál města, která pochopila, o čem projekt je a jejichž projekty mají potenciál. Pro nás je to nyní obrovská výzva a je dobře, že postupují dvě města," uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu plzeňského magistrátu s tím, že před městem je nyní ještě spousta tvrdé práce.
    "Dnešní rozhodnutí porotců nás utvrdilo v tom, že jsme projekt zpracovali správně a že v nastaveném kurzu máme pokračovat," řekl ředitel ostravského projektu Čestmír Kopecký. "Nemůžeme se ale dnes příliš radovat, protože Ostrava si zasluhuje nejen postup, ale i vítězství," dodal.
    Druhé kolo, ve kterém porota vybere vítěze, se uskuteční v září 2010. Porotce vybíraly evropské instituce, částečně je jmenoval i český ministr kultury. Oficiální jmenování českého vítěze, se uskuteční v  květnu 2011. Od tohoto termínu bude moci užívat titul Evropské hlavní město kultury.
    Panel porotců, který o českých kandidátech rozhoduje, čítá 13 lidí, z nichž ministr kultury jmenoval šest. Jsou jimi scenárista, fotograf a překladatel z angličtiny Jaroslav Kořán, historička umění Eliška Fučíková, bývalá ředitelka Francouzského institutu v Praze Olga Poivre d'Arvor, ředitelka Divadelního ústavu Pavla Petrová, ředitel festivalu Pražské jaro Roman Bělor a ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
    V meziobdobí mezi prvním a druhým kolem soutěže budou mít podle Plívové Ostrava i Plzeň prostor k doplnění přihlášek v souladu s doporučeními panelu porotců a k podrobnějšímu rozpracování projektů. Na jaře 2010 je navštíví porotci, zástupci Evropské komise a ministerstva kultury a zhodnotí jejich potenciál stát se Evropským hlavním městem kultury.
    Členské státy Evropské unie se v organizování této akce v letech 2007 až 2019 střídají. Každý rok mohou titul užívat dvě města, každé z  jiného členského státu. Program navržený kandidátskými městy musí podporovat spolupráci mezi institucemi, umělci a městy ve všech oblastech kultury. Měl by vyzdvihovat bohatství kulturní rozmanitosti Evropy, zdůrazňovat společné rysy evropských kultur, podporovat zapojení občanů daného města a tvořit nedílnou součást dlouhodobého kulturního a společenského vývoje.
    Ostrava například k přihlášce přidala Bílou knihu ostravské kultury, na níž se podílelo přes 40 autorů, kteří v 17 kapitolách podávají přehledný obraz historie kultury města. Jednou z prvních akcí v rámci kandidatury byl koncem září mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera oko. Klíčovou částí projektu je sociálně - kulturní klastr. Ten by v případě, že Ostrava titul získá, měl vyrůst na Černé louce, kde by se nejen dobudovala chybějící kulturní infrastrukturu (koncertní síň, hudební pavilon, městská galerie), ale i vzorová městská čtvrť se školami, bydlením a zelení.
    Plzeň pak kromě řady kulturních akcí jako součást aktivit spojených s kandidaturou připravuje výstavbu nové divadelní budovy. Nový objekt pro galerii chce postavit kraj. Plánuje se nová knihovna a prostor pro neprofesionální umělce. Součástí přihlášky je i vlastní píseň města, kterou opatřil textem zpěvák Dan Bárta.
    Titul Evropské hlavní město kultury v  minulosti obdržely Florencie, Amsterodam, Dublin, Madrid, Stockholm, Brusel, Graz nebo Stavanger. Poprvé byl udělen v roce 1985 Aténám. V roce 2000 se jím pyšnila i Praha. V příštím roce budou evropskými městy kultury Linec a Vilnius.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
poznámka k realitě
N Holgerson
13.12.09 05:54
zobrazit všechny komentáře