Osmimetrová socha M. R. Štefánika dorazila na Slovensko

Vložil
ČTK
23.01.2008 22:15
Slovensko

Bratislava

Bratislava - Na Slovensko dnes z Česka dorazila osmimetrová socha Milana Rastislava Štefánika, významné slovenské osobnosti z dob vzniku společného československého státu. Socha vyrobená slévači z Blanska by měla být na jaře 2009 vztyčena v centru Bratislavy v blízkosti nové budovy Slovenského národního divadla; do té doby by měla chytat patinu v jednom z bratislavských skladů.
    "Dílo je vyvrcholením několikaletého úsilí nadšenců, kteří usilovali o to, aby v hlavním městě Slovenska opět stála Štefánikova socha," řekl předseda Nadace Milana Rastislava Štefánika Ján Fuska.
    Výroba umělecké litiny v Blansku má mnohaletou tradici; najít ji lze v různých koutech Evropy. Štefánik je zatím největším dílem tamních slévačů.
    Skulptura je kopií Štefánikových soch stojících v Praze a Paříži, ty ale měří pouhé dva metry. Před samou výrobou jejich osmimetrové kopie se proto muselo především dobře plánovat, a to za pomoci počítačů a několika expertů z vysokých škol. Tvůrci museli myslet na to, že už tak dost vysoká socha bude umístěna na pětimetrovém podstavci, proto má zpevněné dolní části nohou, aby dokázala odolat vichru až 180 kilometrů za hodinu. Tři největší části sochy byly svařovány zevnitř, vstupem do dutého vnitřku byla hlava; otvor v ní pak zakryla letecká přilba.
    Štefánik je podle historiků jedním z nejvýznamnějších Slováků, ve značné míře se zasloužil o zrod Československa. Byl to nejen významný voják, ale i diplomat a v neposlední řadě také vědec. Ceněny byly například jeho vysoké kontakty ve Francii, která měla po skončení první světové války velký vliv při rozhodování o tom, jaký bude vznikající společný stát Čechů a Slováků. Štefánik tragicky zahynul při návratu z Itálie do vlasti v roce 1919; o život přišel při pádu letadla nedaleko Bratislavy.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Znovuodhalení sochy MRŠ
Ing.Viglašský A.
01.04.09 05:18
zobrazit všechny komentáře