Opravený ateliér sochaře Šalouna slouží studentům

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
18.02.2009 21:20
Praha

Praha - Secesní ateliér sochaře Ladislava Šalouna (1870 až 1946) v Praze na Vinohradech po pěti desítkách let chátrání prošel rekonstrukcí a slouží potřebám studentů umění. Oprava ateliéru dostala na podzim jednu z cen v  soutěži Stavba roku. Plaketu připomínající toto ocenění dnes na domě společně odhalili zástupci města a investora, autor rekonstrukce i ti, kdo ateliér užívají, tedy představitelé Akademie výtvarných umění.
    V rámci soutěže Stavba roku porota udílí pět cen bez rozlišení pořadí; rekonstrukce ateliéru dostala jednu ze zvláštních cen, cenu pražského primátora. "Porota si rekonstrukci Šalounova ateliéru nevybrala ani do druhého kola hodnocení," řekla dnes předsedkyně poroty Radomíra Sedláková. Nebylo to však podle ní tím, že by shledala opravu stavby jako nekvalitní, do soutěže se hlásí mnoho staveb a porotci prý jsou schopni osobně vidět maximálně 30 z nich. "Primátor nám dal najevo, že si o jednání poroty myslí své," uvedla.
    Cena pražského primátora se v soutěži udělovala loni podruhé, jako první ji získala nákladná rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně. "Doufám, že cena byla udělena nejen jako ocenění stavby jako takové, ale že předznamenává, co bude Prahu do budoucna zajímat - že se přihlásí kulturní a vzdělávací stavby a porota si je určitě přijede prohlédnout," dodala Sedláková.
    Prosklená hala ateliéru je samostatnou součástí někdejší Šalounovy secesní vily ve Slovenské ulici postavené roku 1911 podle jeho vlastního návrhu. Sochař už zde pracoval na první velké zakázce - pomníku mistra Jana Husa pro Staroměstské náměstí - a žil tu pak až do smrti. Ochoz nad ateliérem měl přímé spojení s bytem. Příznačné je osvětlení, výhradně okny shora a od severu.
    Šaloun patří k významným představitelům české secese. Jeho sochařská tvorba zdobí mimo jiné Obecní dům, hlavní nádraží, Novou radnici na Starém Městě a další pražské stavby. Po válce byla v ateliéru krátce expozice jeho soch. Ale později byla od ateliéru oddělena vila a celý prostor byl veřejnosti uzavřen.
    AVU ateliér spravuje od roku 2001, kdy ho dostala od Nadace Českého fondu umění. Škola před několika lety vytvořila nový výukový program hostujícího pedagoga. Dosavadní prostory jí ale pro tento program nestačily, tak pro něj využila nově nabytý prostor.
    Rekonstrukci ateliéru, který má velmi bohatou tradici spojenou například se jmény Alfonse Muchy, Emy Destinnové, Jana Kubelíka či Josefa Váchala, vedl architekt Michal Bartošek. Trvala od října 2006 do září 2007 a stála 18 milionů korun, které šly z ministerstva školství a rozpočtu AVU. Spolu s několikaletými restaurátorskými průzkumy, mapujícími technický stav objektu, trvaly práce čtyři roky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články