Oprava vily Tugendhat začne podle primátora po zimě

Vložil
ČTK
09.12.2009 23:10
Brno

Brno - Dlouho odkládaná památková obnova brněnské funkcionalistické vily Tugendhat by měla začít příští rok, jakmile to dovolí počasí. Radnice plánuje do konce roku uzavřít výběrové řízení a v lednu podepsat smlouvu s firmou, která zakázku získá. Novinářům to dnes řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).
    Město zároveň žádá na stavbu asi stomilionovou evropskou dotaci. Částka podle Onderky odpovídá zhruba dvěma třetinám nákladů. Ministr kultury Václav Riedlbauch prý tento týden při návštěvě Brna řekl, že žádost je dobře připravená. Radní tak věří, že město peníze získá. Pro případ, že by se tak nestalo, jsou na zrestaurování vily vyčleněny peníze v rozpočtu na rok 2010. Zastupitelé ho schválili tento týden.
    Památková obnova vily Tugendhat se připravuje léta. Vše zbrzdily spory projektantů kolem plánování restaurování, o  věci několikrát protichůdně rozhodovaly soudy i antimonopolní úřad. Spory mezi skupinami architektů dodnes neutichly, radní se proto obávají, aby jich část nechtěla brzdit i aktuální výběrové řízení. Radnici proto s tendrem administrativně pomáhá právní kancelář.
    Vila je od roku 2001 zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO a o nutném restaurování se mluví od té doby. Letos památkáři dali městu termíny, dokdy musí jednotlivé části vily, které jsou v havarijním stavu, opravit. První z nich mají být v pořádku příští rok. Podle městského vedení snad památkáři k sankcím nesáhnou, když uvidí pokroky.
0 komentářů
přidat komentář