Oprava rychlovýtahu uzavřela ostravskou radniční věž

Vložil
ČTK
30.01.2017 16:40
Ostrava - V budově ostravské Nové radnice dnes začala oprava rychlovýtahu vedoucího do informačního centra v radniční věži, která je vyhledávaným turistickým cílem. Kvůli opravám výtahu, který byl dlouhodobě poruchový, tak bude zhruba pět týdnů nepřístupná nejen vyhlídka, ale i informační centrum, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Andrea Vojkovská.

"Poslední rekonstrukce výtahu proběhla v roce 2000. Protože inspekční zpráva vyčíslila nutnou revizi kvůli odstranění bezpečnostních rizik na 160.000 korun, zadali jsme veřejnou zakázku, jejíž vítěz provede demontáž a montáž nového výtahu," uvedla mluvčí.

Výměna rychlovýtahu, který za 38 vteřin vyvezl nahoru šest pasažérů, bude stát 1,3 milionu korun. Nový výtah by měl mít obdobné parametry. V následujících týdnech bude výtah demontován a vyměněn za nový se zvukovým doprovodem, tlačítky s Braillovým písmem, novými dveřmi i řídící jednotkou, uvedla mluvčí.

Rychlovýtah fungoval v budově radnice od roku 1930 a v době svého vzniku měl nejvyšší cílovou stanici v tehdejší Československé republice. Nejdříve sloužil pouze významným mimoostravským návštěvám a cizincům. Ochoz věže byl zpřístupněn až v roce 1933. Po roce 1945 věž opět nebyla běžně přístupná a dostali se na ni jen významní hosté města. Pravidelné vyhlídky z věže byly zavedeny až v roce 1990. Od roku 2002, kdy byla radniční věž renovována, je přístupná veřejnosti celoročně.

Nejvyšší vyhlídková radniční věž v České republice je součástí Nové radnice, která je největší radnicí v zemi. Ochoz věže ve výšce 72 metrů je přístupný veřejnosti jako rozhledna. Celá věž dosahuje výše 85,6 metru. Ročně si z věže Ostravu a okolí prohlédne více než 40.000 návštěvníků, z toho téměř čtvrtina z ciziny.

V době uzavření informačního centra v Nové radnici mohou lidé využít služeb poboček u Elektry, v Nové Karolině nebo na Hlavním nádraží, které jsou vyhlídkové věži nejblíže.
0 komentářů
přidat komentář

Související články